W Polsce ubywa bocianów. W ostatnim dziesięcioleciu ich liczba zmalała o 10 procent
2024-12-02, 15:12 | aktualizacja 2024-12-02, 17:12
Niby jest ich wciąż dużo, ale jednak mniej. Wyniki liczenia bocianów, które odbywają się w Europie raz na 10 lat, wykazują, że w Polsce populacja gatunku zmniejszyła się o 10 procent. Tymczasem na Zachodzie są kraje, w których bocianów... przybywa. Dlaczego u nas jest inaczej?
Bociany to ptaki, które zawsze cieszyły się w naszym kraju sympatią i uznaniem. Ich gniazda są nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu, a charakterystyczny bociani klekot stanowi jeden ze zwiastunów wiosny.
Posłuchaj
Polskie bociany
- Bocian biały to jeden z najbardziej znanych polskich gatunków ptaków - mówi profesor Piotr Trojanowski, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - W wielu miejscach Polski, szczególnie na zachodzie naszego kraju, liczebność tego gatunku ptaków jednak się zmniejsza - dodaje.
Dlaczego mamy mniej bocianów?
Przyczyną spadku tej liczebności jest m.in. nasze podejście do żywności i jej produkcji. Wpływ na zmianę zasięgów bociana białego mają także zmiany klimatyczne.
Przeczytaj także
- W poszukiwaniu nowych źródeł energii - kukurydza, a może latawce?
- Kim byli myśliwy zamieszkujący tatrzańskie jaskinie w epoce kamienia?
- Pożyteczna "meduza" ma dostarczać dane do oceny stanu wód polskich rzek i jezior
- Przyczyną spadku liczebności bociana w Polsce są m.in. zmiany w rolnictwie - mówi doktor Marcin Tobółka, przewodniczący grupy badawczej bociana białego. - Przekształciliśmy bardzo mocno strukturę upraw oraz nastąpiła gwałtowna mechanizacja. Jeżeli są pola uprawne zamiast łąk, to dla bocianów jest znacznie mniej pokarmu. Również zmiany klimatyczne sprawiają, że populacja bocianów przesuwa się w kierunku północno-wschodnim. Bociany pojawiają się na zachodzie Rosji, zagęszcza się populacja bocianów w krajach bałtyckich - dodaje.
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 2.12.2024
Godzina emisji: 10.30
dm/DS