W poszukiwaniu wody, czyli z siatką na mgłę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W poszukiwaniu wody, czyli z siatką na mgłę
Foto: Pixabay/Krzysiek/dom. publiczna

Na Ziemi jest coraz więcej miejsc, gdzie dostęp do wody jest poważnie ograniczony. Wg raportu ONZ postępująca susza pozbawia już ok. 2 mld ludzi dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Są jednak sposoby, aby ją zdobyć, jeśli nie z deszczu, to przynajmniej z... mgły.

  • Pomysł wykorzystywania mgły jako źródła wody jest ewolucyjnie bardzo stary: korzystają z niego np. pustynne chrząszcze z Namibii
  • Projekt "Łapacza mgły" młodych naukowców z FreeLab Września bazuje na dużych siatkach, na których osadzają się drobne kropelki wody znajdujące się w mgle

Pierwsza była natura

Pozyskiwanie wody z mgły nie jest nowatorskim odkryciem: pustynne chrząszcze z Namibii właśnie w ten sposób zdobywają wodę. – To jest tak stare, jak ewolucja. Na liściach roślin czy igiełkach drzew iglastych osadza się woda, jeżeli mamy ją w atmosferze w postaci małych kropelek mgły – tłumaczy prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki PAN.

– Mgła jest to zawiesina bardzo drobnych kropelek wody, a przy niższej temperaturze powietrza także kryształków lodu, która występuje nad powierzchnią terenu i ogranicza widzialność poniżej jednego kilometra – definiuje to zjawisko Dorota Pasocha z IMGW. – Te maleńkie kropelki wody mają średnicę ok. 5-20 mikrometrów (1 mikrometr = 1/1000 milimetra). Liczba kropli w 1 cm3 mgły waha się w zakresie 100-600 – wylicza.

Przeczytaj także


Najlepiej w górach

– Myśleliśmy, co mogłoby zatrzymać tę wodę, która ucieka z powierzchni naszej ziemi. "Łapacz mgły" jest to konstrukcja z siatką, dzięki której możemy pozyskiwać wodę z powietrza. Jeżeli jest mgła, to znajdujące się w niej cząsteczki mgły zatrzymują się na naszej siatce i spływają do zbiornika, który jest poniżej – tłumaczy Nikodem Niezierny z FreeLab Września.

– To urządzenie na większości terenów jest bardzo mało wydajne: najlepiej działa w górach. A najlepiej to zalesić te góry, żeby ta mgła dołączyła się do opadów, które w górach występują – wskazuje prof. Malinowski.


Posłuchaj

3:52
Woda z mgły: sposób na suszę? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 10.06.2022
Godzina emisji: 13.36

pr

Polecane