Reklama

reklama

Pieniądze to nie jest prosta sprawa: jakie mają dla nas znaczenie i wartość?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pieniądze to nie jest prosta sprawa: jakie mają dla nas znaczenie i wartość?
Jakie znaczenie mają dla nas pieniądze? Foto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Mówi się o nich, że szczęścia nie dają, ale też że nie śmierdzą, można je prać, mieć jak lodu i na nich spać, chociaż są też tacy, którzy je wyrzucają w błoto… Pieniądze.

Zakończyła się nawałnica przecen związanych z Black Friday i Black Week, a rozpoczęło się już przedświąteczne zakupowe szaleństwo. To czas, kiedy handlowcy mają żniwa, a my wydajemy ogromne sumy. Czy pieniądze skradły nam ducha świąt? Jakie miejsce zajmują w naszych umysłach, jak nami kierują i na ile w kulturze materialistycznej mamy szansę samodzielnie regulować nasz stosunek do nich?


Posłuchaj

49:29
Pieniądze: ile dla nas znaczą, jaka jest ich wartość? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Bogacimy się ale nie wszyscy

Według danych długofalowych jesteśmy społeczeństwem bogacącym się. Jednak jesienią ukazały się dane mówiące, że ponad 15 procent Polaków, czyli ok. 4,5 mln ludzi ma kłopoty z opłaceniem bieżących rachunków. - Patrząc z szeroką perspektywą, jako społeczeństwo bogacimy się. Natomiast nie wszyscy bogacimy się w tym samym tempie i takim samym stopniu: jak to zwykle bywa, ci, którzy są w górnych przedziałach dochodowych, bogacą się szybciej, a ci, co są na dole drabinki dochodowej, bogacą się wolniej - komentuje ekonomista Łukasz Komuda, ekspert m.in. ds. rynku pracy, współautor książki "Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym?". - I w najbliższych latach to chyba nie będzie się zmieniało, cały czas będziemy obserwowali podobne zjawisko - stwierdza.

Przeczytaj także

 

Pandemia, wojna, inflacja, czyli metakryzys

Nożyce dochodowe - bogaci się bogacą, biedni biednieją - są szeroko otwarte. A na to wszystko wpływ ma sytuacja zewnętrzna, która jest właściwie niekontrolowalna.

- Całkowicie zgadzam się z oceną, że od 2020 roku szok pandemiczny, który płynnie przeszedł w szok związany z wojną w Ukrainie, a potem w szok związany z wysoką inflacją, ten metakryzys, miał kluczowe znaczenie dla poszerzenia się grupy osób, które mają problem z tym, aby zapłacić wszystkie swoje rachunki - stwierdza Komuda. - Gdyby kryzysów nie było, można by długoterminowo oczekiwać, że ten odsetek osób, które mają problem z pokryciem wszystkich swoich należności stopniowo, rok po roku, by się kurczył. Ale, niestety, rzeczywistość nie jest taka gładka, prosta i przewidywalna… - dodaje.

Jaka jest wartość naszych pieniędzy?

Jednak pieniądze nie są jedynie wartością materialną: często zresztą mamy, paradoksalnie, problem, by określić ich wartość. Bo pieniądze to o wiele więcej.

- Pieniądze są soczewką, w której skupiają się nasze rozmaite wartości, przekonania.  Rozmawiając, myśląc o pieniądzach, możemy pod nie podkładać rozmaite inne wartości. Kiedy ktoś nas pyta "Nie za dużo wydajesz?", "Ile chcesz przeznaczyć na święta?" "Czy ten prezent nie jest za mały?", to są pytania, które dotyczą wartości pieniędzy - teoretycznie. Ale tak naprawdę słysząc je myślimy o czymś zupełnie innym i czujemy się oceniani: "Czy ja jestem wystarczająco zaradny?", "Czy ja jestem w porządku?", "Czy moja hierarchia wartości jest w porządku?", "Może on sadzi, że jestem materialistą?" - tłumaczy dziennikarka Katarzyna Sroczyńska, współautorka książki "Pieniądze albo życie". - Święta są czasem bardzo trudnym, gęstym od emocji, znaczeń. I jeśli jeszcze w to wszystko wrzucamy pieniądze, to sytuacja staje się nie podwójnie, ale wręcz kilkakrotnie trudniejsza - wskazuje.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Paulina Wilk
Goście: Katarzyna Sroczyńska (dziennikarka, współautorka książki "Pieniądze albo życie. Jak pieniądze wpływają na nasze zachowanie, emocje i relacje?"), Łukasz Komuda (ekonomista, ekspert m.in. ds. rynku pracy, współautor książki "Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym?")
Data emisji: 4.12.2024
Godzina emisji: 20.08

pr/am

Polecane