"Szczęścia bez miary dla młodej pary! Wesela z udziałem roztoczańskich orkiestr dętych"
2024-11-29, 18:11 | aktualizacja 2024-11-29, 19:11
Unikatowy album z archiwalnymi nagraniami z wesel z udziałem roztoczańskich orkiestr dętych z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. To wydawnictwo jest wynikiem badań terenowych zrealizowanych przez Fundację Piszczałka w ramach projektu "Śladem starodawnych orkiestr Roztocza”. Podczas tych badań odwiedzano muzykantów, pytając ich o wesela, na których grały orkiestry dęte. O całym przedsięwzięciu i samym albumie opowiadał Filip Majerowski.
"Szczęścia bez miary dla młodej pary! Wesela z udziałem roztoczańskich orkiestr dętych" to nawiązanie do muzycznego dziedzictwa Roztocza. To podróż w czasie, dokumentująca nieco już zapomnianą tradycję.
Posłuchaj
Historia Roztocza weselnymi orkiestrami dętymi pisana
Do pierwszej połowy lat 90. orkiestry dęte były nieodłącznym elementem wesel. Zdarzało się, że angażowano je na cały obrzęd weselny - od przyjazdu po pannę młodą, przez przejazd furmankami do kościoła i ślub, aż po wesele z oczepinami, a czasem i kilkudniowe poprawiny. Podczas realizacji projektu zebrano liczne wspomnienia, fotografie, melodie, a także nagrania filmowe.
Przeczytaj także
- Festiwal, który nie boi się prowokacji czyli BOSKA KOMEDIA już po raz 17.
- Problemy i osiągnięcia polskiej kultury - w stolicy trwa współKongres Kultury
- 19. Festiwal Filmów Jednominutowych – rusza nabór filmów do konkursu
- Ten album to wynik naszych wieloletnich badań na Roztoczu - mówi Filip Majerowski z Fundacji Piszczałka. - To kraina bardzo bogata w tradycje orkiestr dętych. Tak naprawdę, chyba druga po Górnym Śląski w naszym kraju. Te małe, kilkunastoosobowe orkiestry dęte ogrywały wesela przez długie dziesięciolecia. Dopiero mniej więcej w połowie lat 90. zostały zastąpione przez bardziej nowoczesne zespoły. Wkraczając w ten świat roztoczańskich wesel musieliśmy przede wszystkim zrozumieć sam oryginalny, weselny obrzęd. Słuchaliśmy opowieści, oglądaliśmy archiwalne fotografie i słuchaliśmy nagrań. To wszystko złożyło się właśnie na ten album - dodaje gość Trójki.
Ponadto w audycji
- Odwiedziliśmy Katowice, tamtejszy Festiwal Ars Cameralis i wystawę "Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem".
- Wybraliśmy się także do Muzeum Emigracji w Gdyni, a naszymi przewodnikami po programie 91. urodzin Dworca Morskiego "GDYNIA-PALESTYNA" byli Paweł Kowalewski, koordynator wydarzenia i Adam Hraish, mieszkający w Polsce Palestyńczyk, który na swoich social mediach ukazuje palestyńską "Codzienność po drugiej stronie Muru".
- Była także zapowiedź otwarcia QueerMuzeum w Warszawie - nowej przestrzeni poświęconej dokumentowaniu, prezentowaniu i upamiętnianiu historii oraz kultury społeczności LGBTQIA+. Muzeum powstaje z inicjatywy Lambdy Warszawa, najstarszej działającej polskiej organizacji LGBTQIA+, prowadzącej rozległą działalność społeczną i pomocową. Otwarcie odbędzie 6 grudnia. O muzeum i programie otwarcia opowiadał Jakub Gawkowski.
- W naszym cyklu Mikrohistorie zajrzeliśmy natomiast do archiwalnych zasobów Fundacji Brama Cukermana w Będzinie!
***
Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Gość: Filip Majerowski (Fundacja Piszczałka)
Data emisji: 29.11.2024
Godzina emisji: 14.23
dm