Reklama

reklama

Problemy i osiągnięcia polskiej kultury - w stolicy trwa współKongres Kultury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Problemy i osiągnięcia polskiej kultury - w stolicy trwa współKongres Kultury
Hanna Wróblewska - ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas debaty "Jak finansować kulturę?" Foto: PAP/Marcin Obara

Jaka jest polska kultura i z jakimi problemami się mierzy? Jaka przyszłość czeka kulturę w naszym kraju? WspółKongres Kultury jest szansą odpowiedzi na te pytania. Podczas licznych paneli trwają dyskusje o zadaniach i celach kultury oraz o jej dostępności, sposobach jej finansowania i zarządzania instytucjami kulturalnymi.

W czasach politycznej polaryzacji oraz narastających wyzwań społecznych, technologicznych i ekologicznych, potrzebna jest w Polsce nowa umowa społeczna. Jej podstawową częścią powinna być nowa polityka kulturalna - tworząca warunki otwartej rozmowy i ekspresji zróżnicowanych wartości, idei, postaw i estetyk. O tym wszystkim i wielu innych tematach toczą się rozmowy podczas trwającego w Warszawie współKongresu Kultury, którego patronem medialnym jest Polskie Radio.    


Posłuchaj

1:31:42
"Terra Kultura" na żywo ze Terra Kultura – Agnieszka Obszańska/ wyd. Agnieszka Obszańska – Audycja na żywo ze współKongresu Kultury w Warszawie (Trójka / Terra Kultura)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Idea współKongresu Kultury 2024

Kultura jest sferą wolności i autonomii. Zarazem kultura może i powinna działać w samym sercu życia społecznego, wyznaczać wartości, inspirować nowe strategie działania, angażować się w politykę równościową, migracyjną, ekologiczną czy pracowniczą, ale też - działając za pomocą twórczych narzędzi sztuki - przyczyniać się do dobrostanu osób i grup, także tych, które na co dzień sytuują się na obrzeżach głównych nurtów życia społecznego.



Podczas współKongresu wzywamy do szerokiego porozumienia osób, grup i środowisk w kwestii przyszłości kultury w Polsce. Chcemy wspólnie opracować katalog zadań, przed jakimi stoimy, oraz propozycje możliwych rozwiązań praktycznych i odpowiedzi ideowych.


Czytaj także: 


W audycji "Terra Kultura" - tym razem na żywo z z Teatru Dramatycznego w Warszawie - mówiliśmy o tych, którzy kulturę tworzą i tych którzy są jej odbiorcami. Rzmawialiśmy m.in. ze Stanisławem Rukszą - wieloletnim dyrektorem programowym Galerii Kronika w Bytomiu, dziś w Trafostacji Sztuki w Szczecinie; Aliną Gałązką z Komuny Warszawa - organizacje pozarządowe i społeczne instytucje kultury to jej żywioł; Anną Brachaczek - wokalistka, basistka, kompozytorka, autorka tekstów i dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Tucznie, Barbarą Frydrych - menadżerką kultury, urzędniczką samorządową i muzealniczką oraz Hanną Wróblewską - Ministrą Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



- Pytań do tyczących kultury jest na prawdę dużo - mówi Hanna Wróblewska - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Co prawda nie uczestniczę we wszystkich panelach dyskusyjnych, ale na każdym z nich jest osoba z ministerstwa, która zbiera te pytania i wnioski. Ze wszystkimi będę mogła się zapoznać. Wiemy, że jest wiele rzeczy do naprawienia, ale także jest wiele rzeczy z których jestem dumna. Jest wiele wspaniałych zbiorów i instytucji. Jednak rzeczywiście w kulturze nadszedł czas wielu problemów. Jednym z nich są pieniądze, innym wewnętrzna implozja w wielu instytucjach kultury. To co działo się od wielu lat, teraz wybucha ze zdwojoną mocą. Są to m.in. prawa pracownicze. Tu jest jeszcze naprawdę wiele do zrobienia - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Data emisji: 8.11.2024
Godzina emisji: 13.07

dm

Polecane