Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienia dla dziennikarzy Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienia dla dziennikarzy Polskiego Radia
Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego to wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji. Uroczysta gala odbędzie się 26 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.Foto: mat.prom.

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego to wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji. Spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu. W gronie nominowanych znaleźli się dziennikarki i dziennikarze Polskiego Radia - Magdalena Skawińska, Urszula Żółtowska-Tomaszewska, Bartosz Panek i Adam Dąbrowski. Ich materiałów mogliśmy wysłuchać na antenie radiowej Trójki.

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest w czterech kategoriach, obejmujących całe spektrum współczesnego dziennikarstwa to: tekst, audio, wideo i foto. Polska Agencja Prasowa ustanowiła ją w 2010 roku, aby promować wartości bliskie zarówno samej Agencji, jak i patronowi wyróżnienia.

Dziennikarki i dziennikarze Polskiego Radia otrzymali nominacje w kategorii audio. Co cieszy nas szczególnie, wszystkie materiały zostały wyemitowane na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Gratulujemy!

  • Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii, otrzymał wyróżnienie za materiał "Bitwa o Downing Street" przedstawiający losy Brytyjczyków po ostatnich wyborach parlamentarnych. Brytyjczycy wybrali zmianę, po 14 latach znów triumfuje lewica. To opowieść o Królestwie tuż po historycznych wyborach. Nie tylko o wielkiej polityce, ale też o historii i kulturze. Autor oddaje głos ludziom z każdego zakątka kraju. Stara się pokazać, jak ciekawa jest Wielka Brytania, unikając zbytniej powagi.

Adam Dąbrowski jest korespondentem Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii. Od wielu lat relacjonuje i komentuje to, co dzieje się na Wyspach. Jest wnikliwym obserwatorem życia politycznego i społecznego oraz tego, co dzieje się w brytyjskiej kulturze. 

Posłuchaj specjalnej audycji "Bitwa o Downing Street" w Programie 3 Polskiego Radia

  • Urszula Żółtowska i Magda Skawińska ze studia Reportażu wyróżnione zostały za reportaż "Po" poruszający temat traumy po przemocy seksualnej. Sprawą Lizy, brutalnie zgwałconej Białorusinki, żyła cała Polska. W wyniku napaści i odniesionych obrażeń kobieta zmarła. 6 marca 2024 r. ulicami Warszawy przeszedł marsz pamięci dla Lizy.

Magda Skawińska oraz Urszula Żółtowska-Tomaszewska pracują w Studiu Reportażu Polskiego Radia. Magda Skawińska jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. „Melchiorów", SDP i Grand Press, Białej Kobry na Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" oraz nagrody Reporterzy – Reporterom ufundowanej przez dziennikarzy relacjonujących strajk w Stoczni Gdańskiej. Urszula Żółtowska-Tomaszewska jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. SDP oraz konkursów radiowych "Polska i Świat".

Urszula Żółtowska i Magda Skawińska na gali finałowej Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego Urszula Żółtowska i Magda Skawińska na gali finałowej Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Reportażu "Po" mogliśmy wysłuchać w audycji "Klub Trójki. Audiodokument". Jego emisji towarzyszyła rozmowa o tym, jak odzyskać podmiotowość i sprawczość oraz mówić o tak traumatycznym przeżyciu. Reportażu "Po" i rozmowy można posłuchać w tym miejscu.

- Od tego zaczęłam spotkanie z bohaterką reportażu, że nie potrafię rozmawiać na temat gwałtu. Postanowiłam zostawić te pytania w audycji. One brzmią bardzo nieporadnie, bo to jest dowód na to, że nie potrafimy o tym mówić - przyznała w audycji Magdalena Skawińska. - Tak to jakoś jest, że jak ktoś opowie o swoim doświadczeniu przemocy czy gwałtu okazuje się, że w pokoju są osoby, które przeżyły coś podobnego. Może nie gwałt, ale przemocowe sytuacje. Z jednej strony trudno w to uwierzyć, ale jak stworzy się atmosferę zaufania okaże się, że wiele kobiet przez to przechodzi - mówiła z kolei Urszula Żółtowska.


Urszula Żółtowska, Magdalena Skawińska, Adam Dąbrowski i Adrian Bąk Urszula Żółtowska, Magdalena Skawińska, Adam Dąbrowski i Adrian Bąk
  • Nominację w kategorii audio otrzymał również "Przy granicy, a jakby na wojnie" Bartosza Panka. Trzy mieszkanki polsko-białoruskiego pogranicza mówią o tym, jak na ich życie wpływa kryzys humanitarny wywołany obecnością uchodźców, którzy nie mogą przekroczyć granicy. Opowiadają o tym, co zmienił mur w pasie przygranicznym, i o tym, jakie lęki uruchamia pobyt w miastach wojska i służb mundurowych.

Bartosz Panek to dziennikarz radiowy i reportażysta. W 2014 roku za reportaż „Chcę więcej” otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę radiową – Prix Italia. To jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych. W Polskim Radiu pracował prawie  20 lat - do 2021 roku.  W 2020 roku w Wydawnictwie Czarne ukazał się jego reporterski debiut „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce”, a 15 maja br. ukazała się jego kolejna książka „Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach”. Od marca 2024 roku jest redaktorem naczelnym Studia Reportażu Polskiego Radia.

Posłuchaj reportażu Bartosza Panka na stronie Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

Zwycięzcą w tej kategorii został Adrian Bąk z Radia 357, autor reportażu "Bunt. Decydujący bój o ziemię", odcinek 1: "Niewidzialni, niesłyszalni". To kilkuodcinkowa dźwiękowa wyprawa przez różne kontynenty i opowieść o ludziach, którzy odpowiadają za produkcję żywności oraz o ich stosunku do ziemi.

Polskie Radio jest patronem medialnym Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

***

mat.pras.

Polecane