Reklama

reklama

Od przedmiotu do człowieka. Andrzej Dybczak i "Las duchów"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od przedmiotu do człowieka. Andrzej Dybczak i "Las duchów"
Max CegielskiFoto: Anna Hernik dla Polskiego Radia

- Syberia to jest taki byt nawet mniej geograficzny, a bardziej funkcjonujący w kulturze - ocenia w "Pliku Tekstowym" Andrzej Dybczak, autor książki "Las Duchów". Podstawą historii zawartej w wydawnictwie są przedmioty z tak zwanej kolekcji syberyjskiej Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Obiekty ze wspomnianej kolekcji stały się punktem wyjścia do rozmów. Andrzej Dybczak w ramach poznawania ich historii kilkukrotnie wyruszył na Syberię. Dotarł i rozmawiał z potomkami ludzi, do których takie rzeczy należały. Efektem jego prac jest opowieść o współczesnych i dawnych mieszkańcach tamtych terenów, o miejscach i kulturze od dziesięcioleci degradowanych na skutek decyzji podejmowanych w Moskwie.

Posłuchaj

47:25
Od przedmiotu do człowieka. Andrzej Dybczak i "Las duchów" (Plik Tekstowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od prac porządkowych do podróży na Syberię

Prace nad książką "Las Duchów" rozpoczęły się od zlecenia porządkowego. - Miałem wtedy taki okres przestoju. Razem z Magdaleną Zych, która odpowiadała wtedy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie za badania antropologiczne, a prywatnie jest moją żoną, doszliśmy do wniosku, że istnieje w muzeum całkiem duży zbiór przedmiotów pochodzących z Syberii od rdzennych ludzi. On nie był zaniedbany, ale był zagadkowy, tajemniczy. (Magdalena - red.) zaproponowała mi, że może do niego zajrzę - wspomina Andrzej Dybczak.

- Postawiono przede mną taką szufladę katalogową. W momencie, kiedy rozchyliłem te kartki mniej więcej pośrodku i zobaczyłem twarz patrzącą na mnie oczami z koralików wiedziałem już, że jest grubo - opowiada gość "Pliku Tekstowego".

Czytaj także

Historia a dystans naukowy

W swojej nowej książce Andrzej Dybczak wyrusza w świat, gdzie mimo lat sowietyzmu i rosyjskości w rzeczywistość wnikają żywe w wierzeniach tamtejszych ludzi sprawy mistyczne, ezoteryczne. Trudno w tych okolicznościach oddzielić je od tego, co istotne z naukowego punktu widzenia. - Jeśli chodzi o dystans naukowy to go nie mam. Tak naprawdę myślę o sobie jako o kimś, kto opowiada historie - przyznaje pisarz w rozmowie z Maxem Cegielskim.

- To jest doświadczenie antropologiczne. Różnie badacze z tego wychodzili: kiedy zanurza się w inny świat kultury, miejsce, które cię otacza, zaczynasz rezonować z tym co się dzieje wokół ciebie. Trudno podważać rzeczy, które do ciebie mówią tak samo inteligentni albo inteligentniejsi od ciebie ludzie, bynajmniej nie szaleni, którzy mówią o pewnych rzeczach w konkretny i logiczny sposób - zaznacza pisarz.

***

Tytuł audycji: Plik Tekstowy
Prowadzi: Max Cegielski
Gość: Andrzej Dybczak (autor książki "Las duchów")
Data emisji: 23.11.2024
Godzina emisji: 20.08

qch

Polecane