Artyści kontra sztuczna inteligencja. Poezja od AI podoba nam się bardziej?
2024-11-23, 11:11 | aktualizacja 2024-11-23, 11:11
Według badań naukowców z Uniwersytetu Pittsburskiego wiersze stworzone przez sztuczną inteligencję podobają nam się bardziej. Jak wyjaśniają, jest ona bliższa ludziom. Nie musi jednak oznaczać to, że poezja tworzona przez człowieka przejdzie do historii. Mało tego, zdaniem naukowców i poetów wciąż możemy pokonać SI w tym wyścigu o pomnik trwalszy niż ze spiżu.
Badanie na ten temat przeprowadził Brian Porter z uniwersytetu w Pittsburghu; wykonał je na próbie ponad 1600 uczestników. Przedstawiono im dziesięć wierszy: pięć ludzkich i tyle samo treści wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Z tej grupy 80 proc. badanych wybrało poezję stworzoną przez AI.
Posłuchaj
Lepsze, bo bliższe ludziom
Dlaczego poezja od AI przekonała większą grupę badanych? Brian Porter twierdzi, że wynika to z formy wygenerowanego wiersza. Ma on być bliższy ludziom. - Struktura dzieła nie jest tu warta analizowania, rymy także. Na to wpływa tylko treść i słowa. A one są prostsze; AI korzysta tylko z tych słów, których my korzystamy na co dzień. Jeśli chodzi o treść, to AI daje nam więcej tego czego oczekujemy: emocji, doświadczeń, miłości. Dlatego ludzie lubią te wiersze - wyjaśnia naukowiec.
Czytaj także
- Centrum Nauczania Zdalnego, czyli nauczyciele na zastępstwa
- Trzeba zachęcić ludzi, żeby się badali - przykład dali radiowcy Trójki
Poeta - profesja na wymarciu?
Skoro wiersze stworzone przez sztuczną inteligencję mają lepiej trafiać do ludzi, to czy poeta w ludzkiej postaci jest nam potrzebny? Okazuje się, że tak.
- ChatGPT nie jest w stanie przeskoczyć tego, że istnieje coś takiego jak pewien rodzaj geniuszu twórczego, który nie jest w gruncie rzeczy uzależniony od czegokolwiek - zwraca uwagę Marcin Wieczorek. Poeta dodaje w rozmowie z Pawłem Turskim, że zamierza dalej tworzyć. - Tworzyć to jest natura człowieka - zaznacza.
O tym, że ludzie wciąż są w stanie przebić poezję od AI, mówi również Brian Porter. Według badacza z uczelni w Pittsburghu istotny jest w tym przypadku jeden czynnik. - Ludzie mogą być oryginalniejsi - podkreśla autor badania.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Monika Suszek
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 23.11.2024
Godzina emisji: 6.39
qch