Wszystko o obrazie. Prosto z festiwalu Energa CAMERIMAGE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszystko o obrazie. Prosto z festiwalu Energa CAMERIMAGE
23 listopada zakończy się 32. edycja festiwalu EnergaCAMERIMAGEFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Światło, kolor, kadr, obraz, ruch kamery - wszystko to składa się na opowieść, którą oglądamy na ekranie. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to obraz często wpływa na nasz odbiór filmu. Na nim też Katarzyna Borowiecka skupiła się w kolejnym wydaniu audycji "Wszystko Wszędzie Teraz". Okazją do tego był kończący się 23 listopada w Toruniu 32. festiwal Energa CAMERIMAGE.

Festiwal EnergaCAMERIMAGE to przede wszystkim pokazy najciekawszych filmów fabularnych, ale też spotkania z wybitnymi twórcami i warsztaty, a jednocześnie prezentacje nowoczesnych technologii i sprzętu filmowego. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w Konkursie Głównym i pozostałych sekcjach zostanie pokazanych łącznie 220 filmów.

Jednym z gości Katarzyny Borowieckiej był nagrodzony nagrodą Emmy japoński aktor Hiroyuki Sanada. W Toruniu artysta odebrał nagrode za najlepszą kreację w serialu telewizyjnym. Twórca opowiedział między innymi o swojej pierwszej roli po angielsku (w Royal Shakespeare Company!) i o tym, dlaczego warto było jeszcze raz zekranizować powieść Jamesa Clavella "Szogun". - To było jedno z największych wyzwań w moim życiu - opowiada aktor o swoim pierwszym anglojęzycznym występie.

 

Posłuchaj

14:58
Hiroyuki Sanada w rozmowie z Katarzyną Borowiecką (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także

John Mathieson ma na koncie między innymi nominacje do Oscara za zdjęcia do "Gladiatora" i "Upiora w operze"). Pracował ponadto przy takich filmach jak "Gladiator", "Robin Hood", "Królestwo niebieskie" czy "Kryptonim UNCLE". Teraz wrócił do starożytnego Rzymu za sprawą "Gladiatora II". - O ile Rzym trwał przez wieki, nasze scenografia nie przetrwała 25 lat. Wszystko trzeba było zaczynać od nowa, na podstawie tych samych planów i obiektów - mówił twórca. W audycji opowiedział też między innymi o pracy z Guyem Ritchie i spotkaniu z Kurtem Cobainem na planie teledysku do "Heart Shaped-Box".


Posłuchaj

10:03
John Mathieson nie tylko o "Gladiatorze II" (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gościem audycji był także Greig Fraser - laureat Oscara za zdjęcia do filmu "Diuna". W rozmowie z Katarzyną Borowiecką opowiedział o filmowaniu odległej galaktyki (w filmie "Łotr 1. Gwiezdne Wojny - historie"), Gotham (w filmie Matta Reevesa "Batman") i Arrakis (w dwóch częściach "Diuny" Denisa Villeneuve). Wyjawił także, jak za sprawą pewnego filmu zrozumiał, że bardziej niż fotografia interesuje go ruchomy obraz. - Kiedy byłem w liceum myślałem o filmie i fotografii, ale niewiele wiedziałem o pracy przy filmie. Oczywiście oglądałem filmy, ale nie interesowałem się o samym zespole i pracy - wyjaśnia operator filmowy.


Posłuchaj

21:20
Greig Fraser i tajniki pracy operatora filmowego (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z Torunia do Wrocławia

To wydanie "Wszystko Wszędzie Teraz" zabrało nas nie tylko do Torunia, ale i Wrocławia. Dokładniej na festiwal Korelacje, w ramach którego zaproszeni twórczynie i twórcy stworzyli własne narracje do zapomnianych filmowych obrazów. Relację z dotychczasowych festiwalowych wydarzeń przygotowała Joanna Łukaszewska.


Posłuchaj

4:38
Festiwal Narracje w relacji Joanny Łukaszewskiej (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wszystko Wszędzie Teraz
Prowadziła: Katarzyna Borowiecka
Data emisji: 23.11.2024
Godziny emisji: 13.00-15.00

qch

Polecane