Tajemnice Arabii Saudyjskiej zdradza ambasador RP w Rijadzie - Robert Rostek
2024-11-16, 11:11 | aktualizacja 2024-11-16, 12:11
Region Zatoki Perskiej na Bliskim Wschodzie to miejsce, które ewoluuje. Jeszcze do niedawna w Arabii Saudyjskiej nie istniało pojęcie "wiza turystyczna". Teraz, dzięki wdrożeniu programu Vision 300, który zakłada wielką transformację ekonomiczną i energetyczną oraz dzięki otwarciu się na turystów z całego świata, państwo to ma silne predyspozycje by przegonić swojego największego konkurenta w regionie: Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Arabia Saudyjska, kraj wciąż pełen tajemnic. Ale to zmienia się na naszych oczach, gdyż ten do niedawna niedostępny kraj, otwiera się coraz bardziej... także dla turystów.
O Arabii Saudyjskiej w audycji "Swoją Drogą" opowiadał Robert Rostek, ambasador RP w Rijadzie.
Posłuchaj
Poznajemy Arabie Saudyjską i jej tajemnice
Co się stanie gdy zabraknie ropy? Czy Arabia Saudyjska kusząc wizją samowystarczalności energetycznego miasta, które wydaje się pasować bardziej do powieści science-fiction, niż do dzisiejszej rzeczywistości wraz z lewitującymi pociągami i plażami ze świecącym w ciemności piaskiem jest w stanie przekonać tych "nieprzekonanych"? Jakiej muzyki słucha w swoim gabinecie w Rijadzie Ambasador Robert Rostek? W jaki sposób udało mu się przekonać Akbara Al Bakera - dyrektora generalnego katarskiej linii lotniczej, na bezpośrednie loty z Kataru do Polski? Jak wyglądają obecne wyzwania w Zatoce? Czym może zaskoczyć saudyjska odsłona Expo w 2030? Czy projekty nowych stadionów na zaplanowane w Arabii Saudyjskiej Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2034 rzeczywiście wybiegają w przyszłość o 100 lat? Dlaczego gra polskiej drużyny i Roberta Lewandowskiego w Rijadzie wzbudziła "mieszane uczucia" w saudyjskim następcy tronu? Ile polskości znajdziemy w Arabii Saudyjskiej? Dlaczego saudyjskie centrum rehabilitacyjne otwarte przez Saudyjczyka stało się symbolicznym łącznikiem pomiędzy relacjami polsko-saudyjskimi? Czym zachwyciły zastępcę gubernatora Rijadu polskie pączki? Dlaczego nasze polskie pierogi na Bliskim Wschodzie smakują najlepiej oraz jak wyglądają przygotowania do 30-tej rocznicy porozumień polsko saudyjskich?
Na te wszystkie pytania odpowiedział w audycji "Swoją Drogą" Robert Rostek, ambasador RP w Rijadzie.
Robert Rostek - polski arabista, urzędnik i dyplomata, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Arabii Saudyjskiej (od 2023), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (2016–2020) oraz Katarze (2006–2013). Od 1996 w służbie dyplomatycznej. Przebywał m.in. na placówkach w Iraku (Sekcja Interesów USA przy Ambasadzie RP w Bagdadzie), Egipcie i Kuwejcie. Był m.in. Specjalnym Przedstawicielem z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Specjalnej Misji RP w Irackich Tymczasowych Władzach Koalicyjnych (CPA) w tym asystentem Marka Belki w czasie jego pracy w tymczasowej administracji koalicyjnej w Iraku (2003–2004). Od 2006 mianowany urzędnik służby cywilnej. Od marca 2006 pracował w Ambasadzie w Dosze, najpierw jako chargé d'affaires, a od 20 października 2008 jako ambasador. Od sierpnia 2016 do 30 września 2020 ambasador RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 10 maja 2021 został zastępcą dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. 30 listopada 2022 został mianowany ambasadorem w Arabii Saudyjskiej, akredytowanym także w Omanie i Jemenie. Stanowisko objął w lutym 2023. Od 2014 Honorowy Członek Polskiego Komitetu Olimpijskiego (Komisja Współpracy Międzynarodowej). Inicjator uruchomienia połączeń lotniczych z Polską: Doha - Warszawa, Dubaj - Kraków, Warszawa - Rijad.
***
Tytuł audycji: Swoją drogą
Prowadzi: Mateusz Tomaszuk
Gość: Robert Rostek (ambasador RP w Rijadzie)
Data emisji: 16.11.2024
Godzina emisji: 11.05
dm