Reklama

reklama

Azbest, cringe i skibidi. O Młodzieżowym Słowie Roku i języku najmłodszych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Azbest, cringe i skibidi. O Młodzieżowym Słowie Roku i języku najmłodszych
Jak zmienia się język młodzieży? O tym w audycji Mateusza AdamczykaFoto: Anna Hernik dla Polskiego Radia

Znamy już finałową dwudziestkę wyrazów i określeń, które walczą o miano Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Wcześniej ten tytuł zdobyły między innymi "essa" czy "dzban". Jak będzie tym razem? I czym charakteryzuje się język współczesnej młodzieży?

O języku młodzieży w audycji "PrzySłowie" Mateusz Adamczyk rozmawiał z Anetą Korycińską - polonistką, popularyzatorką wiedzy o języku i ambasadorką plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku.

Posłuchaj

32:54
Essa, cringe, i skibidi. O Młodzieżowym Słowie Roku i języku najmłodszych (PrzySłowie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Celem organizowanego przez PWN plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku jest wyłonienie najpopularniejszych słów, zwrotów i wyrażeń wśród dzieci i młodzieży. Nominacje do tegorocznej nagrody zaprezentowano 13 listopada. W finałowej dwudziestce znalazły się "aura", "azbest", "bambik", "brainrot", "brat", "cringe", "czemó", "delulu", "fe!n / fein / fin", "fr / FR", "glamur / glamour", "GOAT", "oi oi oi baka", "oporowo", "riz / rizzler / rizz", "sigma", "skibidi", "slay", "womp womp", "yapping".

Najczęściej czytane

Aury i paździerze

Coraz częściej od młodych możemy usłyszeć, że ktoś "ma aurę". Jak wyjaśnia Aneta Korycińska, oznacza to nic innego, jak to, że jest nam dobrze przy jakiejś osobie. Inaczej można powiedzieć, że ktoś "ma dobry vibe". - Można tak też powiedzieć, że czuję się przy kimś komfortowo - opowiada gościni audycji.

O ile dobrze jest usłyszeć, że mamy aurę, o tyle lepiej unikać połączenia z azbestem. - My mówiliśmy "ale paździerz" albo "ale przypał". Azbest jest blisko znaczeniowo. To nie jest nic dobrego - wyjaśnia Aneta Korycińska. - To też oznacza absurd. Dawne balkony azbestowe właściwie tym były: kładliśmy je wszystkie, bo to było coś modnego. Potem się okazało, że są rakotwórcze - przypomina ekspertka.

    Skibidi podbija szkoły podstawowe

    Potencjalnym faworytem do zwycięstwa w plebiscycie może być "skibidi". To dźwięcznie brzmiące słowo, jak się okazuje, mocno rozpowszechniło się w szkołach podstawowych. - Krążył już w Internecie list dyrektora jednej ze szkół, który prosił, by nikt w jego szkole nie używał zwrotu "skibidi" lub "skibidi toilet" - wyjaśnia Aneta Korycińska.

    Co jednak oznacza ten wyraz? Tu pojawiają się schody. - Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że słowo to jakiś zakres znaczeniowy. Raczej wydaje się, że to coś pozytywnego. Ale mi się kojarzy z zespołem Little Big. Tam (w piosence "Skibidi" - red.) jest układ taneczny, który dodaje jednak energii.

    Źródło: Little Big/YouTube

    - Z drugiej strony powstała seria filmów w świecie internetów, w których ludzka głowa wystaje z toalety. To też komentarz czegoś szalonego, ale pozytywnego - tłumaczy rozmówczyni Mateusza Adamczyka. - W języku ludzi starszych niż młodzież powiedzielibyśmy, że to jest raczej taka pozytywna energia - dodaje.

    ***

    Tytuł audycji: PrzySłowie
    Prowadzący: Mateusz Adamczyk
    Gość: Aneta Korycińska (polonistka, popularyzatorka wiedzy o języku i ambasadorka plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku)
    Data emisji: 13.11.2024
    Godzina emisji: 14.05

    qch/wmk

    Polecane