Wpływ literatury na kształtowanie języka

Rozmowa z Wojciechem Szotem, dziennikarzem, publicystą i krytykiem literackim, na temat tego, czy literatura wciąż kształtuje nasz język. Kiedyś ujednolicała język polski i stawała się pewną jednorodną normą. Teraz ma niewielki wpływ na jego kształtowanie. Mniejszy niż reklamy czy media społecznościowe.  

Wpływ literatury na kształtowanie języka

Czy nasz język wciąż jest kształtowany przez literaturę?

Foto: shutterstock

W audycji "PrzySłowie" rozmawialiśmy dziś o literaturze i jej wpływie na kształtowanie się współczesnego języka. Czy jest on wciąż tak duży, jak przed laty? Czy też znacznie się zmniejszył, a może wręcz zmarginalizował?


Wpływ literatury na kształtowanie języka (Trójka / PrzySłowie)
38:07
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wpływ literatury na język współczesny

O literaturze i języku opowiadał Wojciech Szot, który jest nie tylko dziennikarzem, publicystą i krytykiem literackim... Jest także autorem książek i blogerem. Na blogu "Zdaniem Szota" analizuje przeczytane książki i swoimi analizami oraz refleksjami dzieli się z czytelnikami i czytelniczkami.


Czytaj także: 


- Kiedyś literatura ujednolicała język polski i stawała się pewną jednorodną normą - mówi Wojciech Szot. - Tożsamość językowa miała być jedna. Z nią kłócili się tylko nieliczni twórcy, tacy jak Witkacy czy Gombrowicz. Jednak dopiero w ostatnich dwudziestu latach na szerszą skalę do literatury przenikają lokalne języki i gwary, a literatura przestaje być wzorcotwórczą. Obecnie literatura ma niewielki wpływ na nasz język. Jako odbiorcy języka jesteśmy atakowani przez reklamy czy media społecznościowe. Tych elementów językowych jest współcześnie bardzo dużo, a literatura jest tylko jednym z tych elementów wpływających na współczesny język - dodaje.


***

Tytuł audycji: PrzySłowie
Prowadzący: Mateusz Adamczyk
Gość: Wojciech Szot (dziennikarz, publicysta, krytyk literacki)
Data emisji: 6.11.2024
Godzina emisji: 14.05

dm/wmkor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.