Wpływ literatury na kształtowanie języka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wpływ literatury na kształtowanie języka
Czy nasz język wciąż jest kształtowany przez literaturę? Foto: shutterstock

Rozmowa z Wojciechem Szotem, dziennikarzem, publicystą i krytykiem literackim, na temat tego, czy literatura wciąż kształtuje nasz język. Kiedyś ujednolicała język polski i stawała się pewną jednorodną normą. Teraz ma niewielki wpływ na jego kształtowanie. Mniejszy niż reklamy czy media społecznościowe.  

W audycji "PrzySłowie" rozmawialiśmy dziś o literaturze i jej wpływie na kształtowanie się współczesnego języka. Czy jest on wciąż tak duży, jak przed laty? Czy też znacznie się zmniejszył, a może wręcz zmarginalizował?


Posłuchaj

38:07
Wpływ literatury na kształtowanie języka (Trójka / PrzySłowie)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wpływ literatury na język współczesny

O literaturze i języku opowiadał Wojciech Szot, który jest nie tylko dziennikarzem, publicystą i krytykiem literackim... Jest także autorem książek i blogerem. Na blogu "Zdaniem Szota" analizuje przeczytane książki i swoimi analizami oraz refleksjami dzieli się z czytelnikami i czytelniczkami.


Czytaj także: 


- Kiedyś literatura ujednolicała język polski i stawała się pewną jednorodną normą - mówi Wojciech Szot. - Tożsamość językowa miała być jedna. Z nią kłócili się tylko nieliczni twórcy, tacy jak Witkacy czy Gombrowicz. Jednak dopiero w ostatnich dwudziestu latach na szerszą skalę do literatury przenikają lokalne języki i gwary, a literatura przestaje być wzorcotwórczą. Obecnie literatura ma niewielki wpływ na nasz język. Jako odbiorcy języka jesteśmy atakowani przez reklamy czy media społecznościowe. Tych elementów językowych jest współcześnie bardzo dużo, a literatura jest tylko jednym z tych elementów wpływających na współczesny język - dodaje.


***

Tytuł audycji: PrzySłowie
Prowadzący: Mateusz Adamczyk
Gość: Wojciech Szot (dziennikarz, publicysta, krytyk literacki)
Data emisji: 6.11.2024
Godzina emisji: 14.05

dm/wmkor

Polecane