Kultura, sztuka i społeczeństwo. Trójka na współKongresie Kultury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kultura, sztuka i społeczeństwo. Trójka na współKongresie Kultury
WspółKonkres Kultury odbywa się w dniach 7-9 listopadaFoto: PAP/Leszek Szymański

WspółKongres Kultury to wyjątkowe wydarzenie, które w jednym miejscu gromadzi ekspertów i społeczników. Jego ideą jest rozmowa o kluczowych obszarach dla rozwoju polskiej kultury oraz porozumienie grup i środowisk z nią związanych. W ostatnim dniu współKongresu, 9 listopada, Agnieszka Szydłowska poprowadziła stamtąd specjalne wydanie audycji "Wszystko Wszędzie Teraz".

WspółKongres Kultury odbywa się od 7-9 listopada w Warszawie. Polskie Radio objęło patronat nad wydarzeniem, które organizowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczne hasło przewodnie kongresu to "Kultura jest wspólna". Pod tym szyldem w ramach współKongresu odbywa się 30 debat, w tym 10 plenarnych oraz 20 panelowych. - To najlepszy moment, żeby się spotkać. Ze środowiska od dawna płynęły postulaty, że trzeba zorganizować kongres i omówić politykę kulturalną państwa. (...) Zapadła decyzja, że trzeba się spotkać jak najszybciej, gdy pewne prace rządu i ministerstwa będą widoczne, ale nie wszystko zostało jeszcze powiedziane - zaznaczyła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

Czytaj także

Zmiany w kulturze

Poprzedni tego typu kongres skupiający się na kulturze miał miejsce w 2016 roku. Przez te osiem lat na świecie zaszły istotne zmiany. Dotknęły one również środowisko kulturalne; to między innymi sytuacja artystów i pracowników w instytucjach kultury czy nowe środki wyrazu. - Środowiska kultury odrobiły lekcję. Problem polegał na tym, że niespecjalnie nie było z kim rozmawiać o pomysłach na reformę - przyznaje prof. Iwona Kurz, współorganizatorka współKongresu Kultury, dziekana Wydziału Polonistyki UW, filmoznawczyni, historyczka kultury.

W ramach kongresu przeprowadzona została również debata z udziałem ministrów. Uczestnicy panelu będzie dotyczyła kształtu polityki kulturalnej, jakiej potrzebuje Polska. - Ostatnie lata były latami bardzo intensywnej pracy oddolnej. Jak sądzę wszyscy, nawet jeśli odczuwamy pewnie rozczarowania związane z tym jak funkcjonuje władza, mamy nadzieję, że to jest ten moment gdy wreszcie da się rozmawiać. Sektor kultury ma problemy, których nie rozwiąże ministra kultury. Niektóre dotykają osób w różnych miejscach życia społecznego, dlatego trzeba o tym rozmawiać - zaznacza rozmówczyni Agnieszki Szydłowskiej.


Posłuchaj

19:08
Prof. Iwona Kurz w rozmowie z Agnieszką Szydłowską (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zmienić szkolnictwo?

- Najważniejsze jest by zrozumieć, że edukacja kulturowa to nie tylko domena edukacji artystycznej. To także próba dostarczenia osobom, które wchodzą w życie, kompetencji do tego, żeby poruszać się po niezwykle skomplikowanej rzeczywistości w jakiej funkcjonujemy - zaznacza Joanna Leśnierowska - choreografka oraz uczestniczka debaty na temat zmian w polskich szkołach.

Gościni radiowej Trójki zaznacza, że wspomniana rzeczywistość nieustannie się zmienia. W idealnym scenariuszu sztuka mogłaby być przestrzenią bezpieczną od tego, co dzieje się na świecie. Często jednak nie jest to możliwe. - Ważne jest, byśmy jako ludzie od najmłodszych lat uczyli się wsłuchiwać i rozpoznawać to, co dobre i złe dla nas. Świadomie decydować, czy w daną sytuację chcemy wejść oraz nie bać się protestować. Między innymi od tego jest edukacja kulturalna - wyjaśnia choreografka.


Posłuchaj

12:08
Jak połączyć kulturę i szkolnictwo? Opowiada Joanna Leśnierowska (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Młodzi artyści wobec kultury

W ramach współKongresu Kultury zorganizowano także panel"Młoda kultura: nowe media i języki". Jednym z jej uczestników był malarz Janek Możdżyński, który na antenie Trójki przyznał, że do rozwoju artyści potrzebują wsparcia systemu lub instytucji. - Uważam, że jest ono niezbędne. Teraz instytucje z powrotem otwierają się na młodych. (...) Prywatne wspiera publiczne i wydaje mi się, że tak powinno być. Nie tak, że sztuka jest tylko prywatna - ocenia twórca.


Posłuchaj

11:30
Młodzi wobec świata kultury. Opowiada Jan Możdzyński (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Korelacje w centrum Wrocławia

W audycji przenieśliśmy się także do Dolnośląskiego Centrum Filmowego, gdzie 21 listopada rozpocznie się Festiwal Korelacje. Wydarzeniu w tym roku patronuje radiowa Trójka. W ramach imprezy Dorota Masłowska, Artur Andrus, Filip Springer, Filip Zawada, Agnieszka Wolny-Hamkało, Michał Witkowski i Bartosz Kędzierski napisali oraz nagrali swoje narracje do polskich filmów. O założeniach festiwalu i o tym, czego mogą spodziewać się uczestnicy, opowiedziała dyrektorka DCF Magdalena Klich-Kozłowska.


Posłuchaj

9:32
Korelacje w Dolnośląskim Centrum Filmowym (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wszystko Wszędzie Teraz
Prowadzi: Agnieszka Szydłowska
Gościni: prof. Iwona Kurz (współorganizatorka współKongresu Kultury), Joanna Leśnierowska (choreografka), Jan Możdżyński (malarz), Magdalena Klich-Kozłowska (dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego)
Data emisji: 9.11.2024
Godziny emisji: 13.00-15.00

qch

Polecane