Warszawa, Słupsk i Gdańsk w "Trójce pod Księżycem" [PT. GODZ. 0.05]
2024-11-07, 08:11 | aktualizacja 2024-11-07, 09:11
Warszawa, w której urodził się Paweł Sołtys czyli Pablopavo, jest "miastem trudnym do kochania". A jednak to po niej "snuje się" autor "Sierpnia", przemierza jej istniejące i nieistniejące ulice, przygląda się ptakom, spotyka dziwnych przechodniów.
Gościem specjalnym wydania będzie właśnie Paweł Sołtys. Fragmentów jego nowej książki słuchaliśmy do 31 października. To książka o sierpniu, miesiącu, w którym każdy zauważony szczegół miasta wyzwalał "wspomnienia we wspomnieniach". Ma zaledwie 114 stron, a mogłaby zawierać ich tysiąc.
Nasz gość oprowadzał nas po swojej Warszawie, pisząc trzecią swoją książkę. Poprosiliśmy, by teraz poprowadził nas w rozmowie tropami, które wybrał. I ta rozmowa mogłaby trwać dłużej, niż na to pozwala czas radiowy.
Słupsk, położony od Warszawy daleko, ale też zasługuje na swoją opowieść. Wie o tym najlepiej Dominik Nowak, aktor, który na kilka lat opuścił Kraków (!), by prowadzić nieobecny w dyskursie wokółteatralnym teatr. Teatr, którego patronem jest Witkacy, choć nigdy w nim nie był.
Łącząc się z naszym gościem zapytamy o początek sezonu w "Witkacym" i porozmawiamy o lokalnych wątkach, które uczynił dyrektor tego teatru ważnymi, budując repertuar. Sam wyreżyserował "Mały Paryż". To Słupsk?
Gdańsk jest od zawsze niewyczerpanym źródłem opowieści i dlatego gościmy w nim tak często. Tym razem możemy skoncentrować się na najbliższej premierze, którą w Operze Bałtyckiej wystawia dyrektor Romuald Wicza-Pokojski. 8 listopada zaprezentuje baśń muzyczną Engelberta Humperdincka "Jaś i Małgosia". To pierwsza premiera we współczesnym repertuarze Opery Bałtyckiej, zrealizowana ze studentami i absolwentami Akademii Muzycznej w Gdańsku. Spektakl, jak mówi dyrektor i reżyser, "pełnowymiarowy", który zostanie pokazany na dużej scenie Opery.
A w cyklu "Słowa, słowa, słowa" pojawią się kolejne hasła, proponowane przez słuchaczy i naszych gości: synergia, płynność, regresja, subtelność. Muzyczne ich interpretacje tradycyjnie pół żartem, pół serio zaproponuje Michał Żoładkowski. Zapraszamy do współtworzenia cyklu!
Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.
***
Na "Trójkę pod Księżycem" zapraszamy w piątek (8 listopada) tuż po północy, o godz. 0.05.
bm/pr