Literacki Nobel 2024 w "Trójce pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Literacki Nobel 2024 w "Trójce pod Księżycem"
Laureatką Literackiej Nagrody Nobla została koreańska pisarka Han KangFoto: PAP/EPA/Kukminilbo/Kukinews / HANDOUTS HANDOUT

Punktualnie o 13.00, 10 października, Stały Sekretarz Szwedzkiej Akademii przedstawił decyzję Komitetu Noblowskiego dziennikarzom zgromadzonym w gmachu Szwedzkiej Akademii na sztokholmskim Starym Mieście. Laureatką Nagrody Nobla w 2024 roku została pisarka z Korei Południowej - Han Kang.

Od kilku lat tuż po ujawnieniu nazwiska laureata odbywa się konferencja prasowa, transmitowana na stronie nobelprize.org.


Posłuchaj

1:20:38
Literacki Nobel 2024 (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ceremonia wręczenia Nagród Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii, fizyki, chemii oraz literatury ma miejsce 10 grudnia w Filharmonii Sztokholmskiej, w rocznicę śmierci fundatora Nagrody (1896).

Od 1969 roku przyznawana jest także Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

Nagroda Pokojowa wręczana jest tego samego dnia w Oslo. Uroczystości w Sztokholmie trwają tydzień, znany jako Nobel Week.

Han Kang uhonorowano Noblem "za intensywną prozę poetycką, konfrontującą się z historycznymi traumami i obnażającą kruchość ludzkiego życia". Urodzona w 1970 roku w południowokoreańskim Gwangju pisarka wywodzi się z literackiego środowiska; jej ojciec jest cenionym powieściopisarzem. Oprócz pisarstwa, poświęciła się sztuce i muzyce, co znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości literackiej.

Han Kang zdobyła międzynarodowe uznanie powieścią "Wegetarianka". Jej prace charakteryzuje podwójna ekspozycja bólu, korespondencja między cierpieniem psychicznym i fizycznym, blisko związana z myślą Wschodu. W swojej twórczości Han Kang mierzy się z historycznymi traumami i niewidzialnymi regułami, obnażając kruchość ludzkiego życia. Wykazuje wyjątkową świadomość powiązań między ciałem a duszą, żywymi a zmarłymi. Dzięki poetyckiemu i eksperymentalnemu stylowi stała się innowatorką we współczesnej prozie.

Po polsku ukazały się jej książki: "Wegetarianka", "Nie mówię żegnaj", "Nadchodzi chłopiec" i "Biała elegia".

Od 30. lat spotykamy się w "Trójce pod Księżycem" lub w "Klubie Trójki" w dniu ogłoszenia laureata literackiego Nobla. Omawiamy decyzję szwedzkich akademików, atmosferę w Sztokholmie oraz reakcje w szwedzkich i polskich mediach.

Czytaj także: 


Łączymy się ze Sztokholmem, wcześniej z korespondentem Piotrem Cegielskim (zmarłym w 2016 roku), a od ośmiu lat z Martą Prochwicz, przewodniczką po Sztokholmie. Tym razem gościliśmy Martę Prochwicz w szczególnych okolicznościach.

Wojciech Dorosz przygotował komentarze literaturoznawców, dr Żanety Nalewaj-Tureckiej i dr Justyny Wiśniewskiej-Singh nagrane podczas czwartkowego spotkania, zorganizowanego przez Uniwersytet Warszawski. Gościem w studiu był prof. Karol Samsel z UW; usłyszeliśmy też głos polskiej tłumaczki książek Han Kang, dr Justyny Najbar-Miller.

W części drugiej wydania gościliśmy w studiu Trójki Małgorzatę Potocką, dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu. Porozmawiamy o rozpoczynającym się w Radomiu 12 października XVI Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim. Przypominamy, że Witold Gombrowicz był nominowany do Nagrody Nobla w 1968 roku. Jednym głosem przegrał z japońskim poetą Kawabatą.


Małgorzata Potocka w studiu Trójki


Obu tematom wydania towarzyszyła muzyka, którą przygotował Michał Żołądkowski w cyklu "Słowa, słowa, słowa". Piosenki stanowią formę udźwiękowienia słów kluczy, typowanych w kolejnych wydaniach TPK przez naszych gości oraz słuchaczy. Kolekcja w tym tygodniu wzbogaci się o hasła: istotność, praca, efemeryczny, wspólnota.

Zapraszamy do udziału w tworzeniu cyklu!

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 11.10.2024
Godzina emisji:
 0.05 

qch

Polecane