XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu
Spektakl "Ślub" Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej na scenie Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w RadomiuFoto: PAP/Piotr Polak

W "Trójce pod Księżycem" spotkaliśmy się w przeddzień finału XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, podczas którego spektakle w nurcie głównym oceniane są przez dwa zespoły jurorów. Laureatów poznamy w sobotę.

Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 roku w rodzinnym majątku we wsi Małoszyce, w ówczesnej guberni radomskiej. W oddalonym ok. 80 km od miejsca urodzenia pisarza Radomiu, od 1993 roku, co dwa lata, odbywa się Festiwal Gombrowiczowski. Pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Festiwalu był Wojciech Kępczyński, dyrektor Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu w latach 1991-98.


Posłuchaj

1:22:34
XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Naszymi gośćmi byli: Jarosław Tumidajski – reżyser "Iwony, księżniczki Burgunda", Tomasz Domagała – krytyk, autor blogu "DOMAGAŁAsięKULTURY" oraz Maria Marcinkiewicz-Górna – autorka adaptacji "Ferdydurke". W kawiarni Teatru Powszechnego w Radomiu podejmowała nas dyrektorka teatru oraz Festiwalu, Małgorzata Potocka.

Podsumowaliśmy to, co za nami, czyli głównie spektakle zrealizowane w polskich teatrach. Zapowiedzieliśmy, co nas jeszcze czeka, czyli nade wszystko spektakle zagraniczne: z Japonii, Argentyny, USA. Zastanowiliśmy się, co nam ma dzisiaj do powiedzenia Gombrowicz. Zapytaliśmy o problemy związane z przekładem jego tekstów oraz z ich adaptacją. Skupiliśmy się na trzech tytułach: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ferdydurke" oraz "Ślub".

Wspominaliśmy profesora Jerzego Jarzębskiego, znawcę Lema, Schulza i Gombrowicza, autora książek (m.in. "Gra w Gombrowicza" i "Podglądanie Gombrowicza"). Profesor odszedł 25 lutego tego roku.

W równoległym do głównego nurtu tematów "TPK" cyklu muzycznym pod hasłem "Słowa, słowa, słowa" Michał Żołądkowski odpowiedział na typowane przez słuchaczy i naszych gości słowa klucze. W tym wydaniu udźwiękowił zwrot "pół żartem, pół serio" oraz hasła: "uważność", "plemiona", "degradacja" i "ocena".

Nieustająco zapraszamy do współtworzenia wraz z nami katalogu słów kluczy, Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.


***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 18.10.2024
Godzina emisji: 0.05

bm/pr

Polecane