Reklama

reklama

Dezinformacja klimatyczna - przejawy, rozmiar i skutki takich działań w Internecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dezinformacja klimatyczna - przejawy, rozmiar i skutki takich działań w Internecie
Jak wpływają na nas zmiany klimatyczne?Foto: PeopleImages.com - Yuri A

Dezinformacją klimatyczną nazywamy rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji, które kwestionują zmianę klimatu i konsekwencje tej zmiany. Jakkolwiek byśmy jednak zaklinali rzeczywistość, badania mówią jasno - świat wokół nas się zmienia. Z czego więc wynika dezinformacja? I co wiemy dziś na temat klimatu oraz świata flory i fauny?

Należy podkreślić, że dezinformacja jest działaniem świadomym. Jeśli powielamy nieprawdziwe treści za sprawą braku wiedzy, mamy do czynienia z misinformacją.


Posłuchaj

1:00:30
Porozmawiajmy o dezinformacji klimatycznej (News albo Fake News/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zmiany klimatyczne czy globalne ocieplenie?

To, co dziś nazywamy zmianami klimatycznymi, jeszcze parę lat temu określano jako globalne ocieplenie. Z czego wynika ta zmiana? Prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, wskazuje tu na chęć odepchnięcia od siebie sprawczości w tym procesie. - Myślę, że nam bardzo niemiło jest przyznać się do tego, że tak jak zmieniamy swoje otoczenie, jesteśmy w stanie zmienić, i zmieniamy, całą planetę. 

- Zawsze mamy takie wrażenie, że człowiek nic nie znaczy wobec natury. Natomiast jak się uważniej rozejrzymy, to zobaczymy, że wokół nas nie ma praktycznie nic naturalnego, co widzieli ludzie kilka czy kilkanaście tysięcy lat temu. Bardzo nam niewygodnie się przyznać, że możemy to robić przypadkiem albo w sposób kompletnie niezaplanowany; wolimy powiedzieć sobie: "zmiany klimatu" - ocenia gość radiowej Trójki.

Najczęściej czytane

Powrót do normalności. Jak walczyć ze zmianami w środowisku?

Zmiany temperatury i ekstremalne zjawiska klimatyczne występują coraz częściej. Walka z nimi, i ograniczenie zmian klimatycznych, wymaga jednak ogromnych nakładów pracy. Jak ją rozpocząć? Prof. Arkadiusz Nowak, botanik, profesor nauk ścisłych i przyrodniczych związany z Uniwersytetem Opolskim oraz dyrektor PAN Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, wymienia między innymi zmniejszenie konsumpcji i produkcji odpadów. - To jest na nas: na naszych spodniach, butach, samochodach, w naszych podróżach. Wszędzie tam, gdzie zużywamy energię i produkty, powinniśmy się zastanowić, czy to jest "eko". (...) Musimy myśleć w każdej sytuacji życia - podkreśla ekspert.

Wspomniane wyżej zmiany klimatyczne dotyczą wszystkiego i wszystkich na Ziemi. Dla przykładu, ze względu na spadek czy wzrost temperatur będą miały znaczący wpływ chociażby na świat owadów. - Jeżeli podniesie się minimalna temperatura zimą, to zaczną zimę przeżywać gatunki, które wymagają wyższej temperatury do życia. (...) Takich gatunków jest całkiem sporo, ale tylko część przedostaje się do publicznej świadomości. Przykładem jest modliszka: gatunek, który kiedyś w Polsce był, ale tylko na południu i w nielicznych miejscach. W tej chwili jest w całym kraju, to nastąpiło w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Być może dlatego, że zrobiło się trochę cieplej - opowiada w rozmowie z Kubą Witkowskim dr Piotr Tykarski, biolog z UW specjalizujący się w badaniach owadów oraz inicjator programu Coleoptera Poloniae, twórca systemu Mapa Bioróżnorodności, koordynator Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności oraz reprezentant Polski w Global Biodiversity Information Facility.

***

Tytuł audycji: News albo Fake News
Autor: Piotr Łodej
Goście: prof. Szymon Malinowski (fizyk atmosfery, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk), prof. Arkadiusz Nowak (botanik, profesor nauk ścisłych i przyrodniczych, dyrektor PAN Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie), dr Piotr Tykarski (biolog specjalizujący się w badaniach owadów)
Data emisji: 29.10.2024
Godzina emisji: 14.13

qch/wmkor

Polecane