Wojna kognitywna, czyli dezinformacja na Bliskim Wschodzie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna kognitywna, czyli dezinformacja na Bliskim Wschodzie
Trwa wojna kognitywna na Bliskim WschodzieFoto: shutterstock / hapelinium

W audycji "News albo Fake News" Piotr Łodej poruszył temat dezinformacji na Bliskim Wschodzie i trwającego tam konfliktu.

Dezinformacja we współczesnym świecie jest traktowana jako swego rodzaju broń używana w "wojnie informacyjnej". Nic więc dziwnego, że podczas konfliktów zbrojnych liczba fake newsów gwałtownie rośnie. Tak było po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, tak też jest podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.


Posłuchaj

1:07:53
Wojna kognitywna, czyli dezinformacja na Bliskim Wschodzie (Trójka/News Albo Fake News)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dlaczego rośnie liczba fake newsów? 

wciąż nasilającej się dezinformacji dotyczącej konfliktu na Bliskim Wschodzie w audycji "News albo Fake News" opowiadali: dr Agnieszka Bryc z Katedry Stosunków Międzynarodowych UMK w Toruniu oraz Mariusz Borkowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, Collegium Civitas.


Czytaj także: 


- W ostatnich latach, kiedy zaczął się konflikt w Ukrainie i zaczynał się konflikt na Bliskim Wschodzie, około 80-85 proc. wszystkich informacji to były fake newsy - mówi Mariusz Borkowski. - Dawniej tam, gdzie nie było reportera, dostęp do wiadomości był ograniczony. Teraz niemal każdy ma smartfona i sam może kreować newsy w mediach społecznościowych. Nie da się ukryć danej działalności. Jednak często są to informacje niesprawdzone lub specjalnie fałszowane. Istnieją też różnego rodzaju instytucjonalne algorytmy, które promują klikalne newsy, a ludzie lubią sensacje, wiadomości budzące emocje. Te algorytmy wpływają na otrzymywany przez nas, dedykowany serwis newsowy - dodaje.   




  

- Te wiadomości nasycone sensacyjnymi informacjami mocno nas rozgrzewają - mówi Agnieszka Bryc. To, co dzieje się teraz na Bliskim Wschodzie, jest częścią wieloletniego konfliktu między Izraelem a szeroko pojętą stroną palestyńską. Zarządzanie emocjami po obu stronach jest bardzo zaawansowane. Tu nie chodzi o to, aby któraś ze stron kreowała fake newsy. Chodzi o to, że wszyscy już się nauczyli, jak bardzo ważne jest kontrolowanie emocji szeroko pojętej opinii publicznej i zdobywanie serc i umysłów odbiorców informacji. Jest bardzo istotne także od strony wojskowej. To nie jest tylko operowanie narzędziami dezinformacji i kłamstwa. To jest bardzo wysublimowana, często profesjonalna operacja wojny kognitywnej, mającej sprawić, by ludzie zaczęli myśleć i działać w odpowiedni sposób - dodaje.   


***

Tytuł audycji: News albo Fake News
Autor: Piotr Łodej
Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu) i Mariusz Borkowski (Collegium Civitas)
Data emisji: 15.10.2024
Godzina emisji: 14.13

dm/kmp

Polecane