Reklama

reklama

Ikona romantyzmu czy wzór militaryzmu? Jak to pewien naukowiec "odromantyczniał" "Wędrowca w morzu mgły"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ikona romantyzmu czy wzór militaryzmu? Jak to pewien naukowiec "odromantyczniał" "Wędrowca w morzu mgły"
Czy słynny obraz Friedricha jest symbolicznym ukazaniem potęgi cesarstwa?Foto: PAP/DPA/Federico Gambarini

Dzieło Caspara Davida Friedricha "Wędrowiec w morzu mgły" (1818, Hamburger Kunsthalle) uznaje się za "ikonę romantyzmu". Saski artysta stworzył w swoim malarstwie najpiękniejszą, sięgającą do korzeni naszych emocji, wizję świata przesyconego romantycznym mrokiem i smutkiem.

Co jest takiego specjalnego w "Wędrowcu"? Friedrich z całą mocą pokazał w nim romantyczną wizję świata; świata, w którym pochodząca od Boga moc natury jest potęgą, a człowiek pyłkiem na wietrze. Nie ma zbyt dużych wątpliwości, że to Friedrich stworzył kanon tego, co dzisiaj nazywamy "malarstwem romantycznym".


Posłuchaj

4:25
Ikona romantyzmu, czy wzór militaryzmu? Jak to pewien naukowiec "odromantyczniał" "Wędrowca w morzu mgły" Caspera Davida Friedricha (Trzecia Strona Obrazu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Każde jego kolejne dzieło - "Krzyż w górach" czy "Ruiny w lesie zimą" - to kamienie milowe romantyzmu w malarstwie. Ale... ach ci naukowcy, na ołtarzu Wiedzy złożą każdą ofiarę!

Znalazł się uparty naukowiec, który - po długich badaniach - ujawnił swoją teorię, jakoby ikona romantyzmu była banalną pochwałą potęgi Cesarstwa Niemieckiego. Skąd taki wniosek? O tym, w tym odcinku Trzeciej Strony Obrazu, opowie Jarosław Jarry Jaworski.

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trzecia Strona Obrazu
Autor audycji: Jarosław Jaworski
Data emisji: 28.10.2024
Godzina emisji: 11.15

qch/wmkor

Polecane