Reklama

reklama

Czy zmiana czasu wpływa także na... rośliny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zmiana czasu wpływa także na... rośliny?
Nocne oświetlenie może źle wpływać na rośliny - zaburzać cykl fotosyntezy Foto: shutterstock / Virrage Images

W nocy z 26 na 27 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00. Jaki wpływ ma zmiana czasu na ludzi i... rośliny? O tym w "Zapraszamy do Trójki". 

Ostatnia niedziela października to w całej Unii Europejskiej termin zmiany czasu z letniego na zimowy.


Posłuchaj

9:58
Czy zmiana czasu wpływa także na... rośliny? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czy zmianę czasu odczuwają tylko ludzie?

Niemal 70 proc. Polaków jest przeciwnych sezonowym zmianom czasu. W Unii Europejskiej jest to ponad 80 proc. Więc dlaczego wciąż zmieniamy czas, skoro utrudnia nam to codzienne funkcjonowanie? 



Komisja Europejska już w 2018 roku zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała jednak pandemia COVID-19. Jak wynika z badań, zmiana czasu zakłóca funkcjonowanie naszego zegara biologicznego. Jak się okazuje, ma ona wpływ także na funkcjonowanie... roślin.


Czytaj także: 



- Wszystko, co żyje, mierzy czas, także rośliny - mówi prof. Urszula Zajączkowska, botaniczka z SGGW. - Roślinom trudno jest jednak odczytać ten rytm dobowy, gdyż nie mają oczu i uszu. Rośliny nie zauważają tych zmian bezpośrednio. Zauważają natomiast zmiany barw światła. Rośliny rozpoznają, kiedy jest dzień, a kiedy noc. Są badania, które wskazują, że nocne oświetlenie nieba przez ludzi zaburza ich cykl fotosyntezy - dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus 
Gościni: Urszula Zajączkowska (botaniczka z SGGW)
Data emisji: 26.10.2024
Godzina emisji: 7.28

dm

Polecane