Światła w samochodach do kontroli. Za wadliwe reflektory grozi nie tylko mandat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światła w samochodach do kontroli. Za wadliwe reflektory grozi nie tylko mandat
Dobrze ustawione światła w aucie nie tylko zwiększą bezpieczeństwo, ale i uchronią przed mandatem czy odebraniem dowodu rejestracyjnegoFoto: ANAID studio/Shutterstock

Nie mogą oślepiać, ale muszą sięgać na określoną odległość. Mowa o reflektorach samochodowych. Jak się okazuje, często światła w naszych pojazdach nie spełniają wymogów zawartych w przepisach. Widać to zwłaszcza jesienią i zimą, na drogach panują trudniejsze warunki. Poprawić bezpieczeństwo ma jednak pomóc akcja "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo".

Według przepisów reflektory w samochodzie powinny świecić na odległość minimum 50 metrów i oświetlać drogę asymetrycznie, a jednocześnie nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Lampy i żarówki w aucie muszą ponadto posiadać homologację odpowiednią dla rynku europejskiego. Rzeczywistość jednak pokazuje, że ze światłami bywa u nas różnie.


Posłuchaj

4:51
Światła w samochodach do kontroli. Wadliwe reflektory to ryzyko kary (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prawidłowe oświetlenie - większe bezpieczeństwo

Problemy ze światłami w samochodach widać zwłaszcza, kiedy dni są krótsze i częściej mamy do czynienia z mgłą lub opadami deszczu. Wielu kierowców nie docenia jednak roli prawidłowego oświetlenia. - Bardzo często spotykamy się z nieprawidłowym ustawieniem tych świateł czy złym stanem technicznym. Wielu kierowców czuje się oślepianych przez innych - opowiada nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Na problem uwagę zwracają nie tylko służby mundurowe. - Praktyka pokazuje, że około 60 proc. pojazdów, które przyjeżdża na naszą stację diagnostyczną, wymaga korekty tego ustawienia. Jest to realizowane głównie w trakcie okresowych przeglądów technicznych - przyznaje Piotr Kazimierczak z Instytutu Transportu Samochodowego.

Najczęściej czytane

Jaka kara za złe światła w samochodzie?

Lepiej zadbać o prawidłowe oświetlenie, by przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Warto ponadto pamiętać, że źle ustawione światła to ryzyko mandatu. Ten natomiast, w zależności od uszkodzeń, może wynieść nawet do trzech tysięcy złotych. To również podstawa do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. - Samochód, który nie spełnia warunków technicznych, w przypadku kontroli policyjnej będzie miał zatrzymany dowód rejestracyjny. W znanych mi przypadkach to większy problem, bo taki samochód już nie wyjedzie - przestrzega nadkomisarz Robert Opas.

Sprowadzasz auto? Lepiej sprawdź światła

Na reflektory w pojeździe uważać powinni również kierowcy, którzy sprowadzają auta zza oceanu. W takich samochodach znajdziemy oświetlenie niezgodne z unijnymi wymogami. Ich lampy świecą symetrycznie, więc przerabia się je przy okazji na oświetlenie asymetryczne. Często jednak robi się to bez wymiany reflektorów na europejskie. Powód? Może ich nie być na rynku.

- Jest sporo warsztatów, które się tym profesjonalnie zajmują. Te reflektory świecą jak powinny; nie znaczy to jednak, że one mają homologację i są w porządku - podkreśla Maciej Brzeziński z redakcji serwisu "Auto Świat".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 24.10.2024
Godzina emisji: 16.22

qch/wmkor

Polecane