Polacy tyją na potęgę: jesteśmy w światowej czołówce! To groźne dla zdrowia i bardzo kosztowne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polacy tyją na potęgę: jesteśmy w światowej czołówce! To groźne dla zdrowia i bardzo kosztowne
W Polsce i na świecie dramatycznie rośnie liczba osób z nadwagąFoto: Shutterstock

Polska jest w czołówce państw z najszybciej rosnącą liczbą przypadków otyłości. Wg raportu NIK z tego roku choroba otyłościowa może dotyczyć nawet 9 mln Polaków!

Podczas konferencji kończącej pierwszą edycję kampanii społecznej "Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz", zorganizowanej przez Fundację na rzecz Leczenia Otyłości, omawiano rosnący problem choroby otyłościowej i sposoby jego rozwiązania.


Posłuchaj

3:47
Otyłość to choroba, która zagraża naszemu życiu, ale także portfelowi (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Problem otyłości Polaków gwałtownie narasta

Wszyscy dostrzegają narastający w Polsce problem otyłości: raport Najwyższej Izby Kontroli z roku 2024 wskazuje, że blisko 60 procent dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała, a 21 procent choruje na otyłość.

– Chorzy na otyłość mają nadmierną produkcję greliny, która napędza ich cały czas do jedzenia. Mają brak poposiłkowego wydzielania GLP1, co leży u podłoża tego, że nie doświadczają uczucia sytości. Proszę sobie wyobrazić takie życie: cały czas głodny i nigdy nie najedzony – tłumaczy prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim.


Choroba obnażająca i "przezroczysta"

– Choroba otyłościowa jest chorobą publicznie obnażającą, taką, której nie możemy ukryć. Zarazem jest to choroba "niewidoczna", niezauważalna – mówi Katarzyna Głowińska, prezeska Fundacji na rzecz Leczenia Otyłości. Nawiązuje w ten sposób do faktu, że otyłość jako choroba wciąż jest zbyt rzadko diagnozowana przez lekarzy. – Poruszamy też bardzo ważną kwestię stygmatyzacji i dyskryminacji chorych. Walczymy o to, by ich nie oceniać, by ich wspierać. A przede wszystkim, aby ich leczyć – wskazuje.

– Jeżeli zaczniemy patrzeć na chorobę otyłościową jak na chorobę, to może łatwiej będzie się nam wyzbyć tych negatywnych emocji – dodaje.

Przeczytaj także:


Otyłość skraca życie nawet o 15 lat!

– Przyczyny endokrynologiczne to mogą być przyczyny psychologiczne, czyli nadmierny stres, zbyt krótki sen albo zbyt długi, sytuacje, które powodują, że pacjent nabywa depresji czy zespołów lękowych – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

– Czas wreszcie zacząć głośno mówić o tym, że otyłość zabija: skraca czas życia nawet o 15 lat! Nierozpoznanie otyłości u pacjenta to błąd w sztuce lekarskiej. Jeśli jej nie leczymy, będziemy musieli leczyć wszystkie jej powikłania, które generują o wiele większe koszty. Tymczasem wczesne działania zapobiegają wystąpieniu powikłań, np. operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko wystąpienia raka o 57 procent – stwierdza prof. Wyleżoł.


Czy lekarz medycyny pracy pomoże?

Obecny na konferencji wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przyznał jednak, że na projekty takie, jak doskonale oceniany program KOS-BAR dedykowany chirurgicznemu leczeniu otyłości, państwa po prostu nie stać. Zaproponował za to rozszerzenie programu profilaktycznego dla osób powyżej 40. roku życia i przeniesienie go do obszaru medycyny pracy. Oznaczałoby to, że lekarze medycyny pracy obligatoryjnie badaliby BMI oraz oceniali lipidogram, a podczas wizyt kontrolnych oceniali zmiany w stanie zdrowia pacjentów.

Sceptycznie odniósł się do tego profesor Wyleżoł: – Zastanawiam się, jaka jest wiedza lekarzy medycyny pracy na temat tej choroby. Boję się, że w większości przypadków chorujący na otyłość usłyszą od nich te wszystkie dyskryminujące i stygmatyzujące stwierdzenia typu "Łańcuch na lodówkę!", "Mniej jeść!", "Więcej się ruszać!" co, jak wiemy, nie tylko nie działa, ale jest przeciwskuteczne, bo u wielu prowadzi do postępów choroby – stwierdza.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 24.10.2024
Godzina emisji: 6.37

pr/wmkor

Polecane