Szybszy chód to lepsze zdrowie? Zaskakujące odkrycie naukowców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szybszy chód to lepsze zdrowie? Zaskakujące odkrycie naukowców
Ruch to zdrowie. W przypadku chodzenia, jak się okazuje, ogromne znaczenie ma tempo choduFoto: shutterstock/Gorgev

Im szybciej chodzisz, tym lepszym zdrowiem się cieszysz - do takich wniosków doszli naukowcy z Nowej Zelandii. Mało tego, tempo chodu ma również wpływ na nasze samopoczucie. U chodzących szybko osób wykazano chociażby niższe ryzyko cukrzycy typu drugiego czy otyłości.

Odkrycia w tej dziedzinie dokonali naukowcy z uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii. Według nich szybkie chodzenie wyraźnie koreluje z naszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.


Posłuchaj

3:51
Szybszy chód to lepsze zdrowie? Zaskakujące odkrycie naukowców (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Im wyższe tempo naszego chodzenia, tym lepszy poziom naszej sprawności intelektualnej; lepsza jest jakość naszego mózgu i ciała - mówi Franciszek Ostaszewski, psycholog sportu z Uniwersytetu SWPS. Ekspert dodaje, że szybki chód ma także wpływ na wybrane elementy procesu starzenia się. - To starzenie się związane z pogorszeniem funkcji poznawczych czy struktur mózgowych może być spowolnione.

Najczęściej czytane

Gdy nie ma czasu na trening, wystarczy odpowiedni chód?

Prof. Wojciech Ratkowski, lekkoatleta i pracownik naukowy AWF w Gdańsku, zaznacza, że chodzenie z odpowiednią intensywnością może być dobrą alternatywą w sytuacji, gdy nie mamy czasu na inne formy aktywności fizycznej. - Nawet trzeba trochę zachęcać ludzi do tego. Jeżeli nie mogą podejmować innej aktywności, niech przyzwyczajają się do chodzenia z pewną intensywnością; taką, która będzie nam sprawiała satysfakcję, a w konsekwencji da nam namacalny efekt w postaci dobrego zdrowia czy poprawy samopoczucia - podpowiada ekspert w rozmowie z Aleksandrą Dobieszewską.

Franciszek Ostaszewski dodaje, że szybki chód jest mocno powiązany z wieloma aspektami zdrowia - fizycznego i psychicznego. - Okazuje się, że im szybciej chodzimy, tym mamy lepszą pamięć i procesy uwagowe. Łatwiej nam się skupić, więcej zapamiętujemy. Do tego dochodzi szereg czynników stricte fizjologicznych: lepsza postawa ciała i praca układu sercowego, a także lepsza pojemność płuc, większa siła chwytu i lepszy balans - wymienia psycholog sportu.

Rozwój wymaga aktywności

- Mówimy, że mamy bodźce rozwijające i podtrzymujące. Ta mniejsza intensywność utrzymuje nas na tym poziomie, w jakim jesteśmy w danej chwili. A my chcemy się rozwijać, być na wyższym poziomie. To wymaga niestety troszeczkę więcej pracy; stąd konieczność większej intensywności - podkreśla prof. Wojciech Ratkowski.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Autorka materiału: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 19.10.2024
Godzina emisji: 7.31

qch/wmkor

Polecane