Auta na ukraińskich numerach. Co warto wiedzieć na ich temat?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Auta na ukraińskich numerach. Co warto wiedzieć na ich temat?
Ukraińskie tablice rejestracyjne to częsty widok na polskich drogachFoto: Shutterstock/VicVa

Po polskich ulicach jeździ mnóstwo samochodów z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi. Czy na pewno spełniają one wymogi obowiązujące w naszym kraju? Ile czasu mają właściciele na przerejestrowanie takich aut? Czy w razie wypadku z udziałem ukraińskiego auta możemy mieć problemy z wypłatą ubezpieczenia?

Społeczność ukraińska w Polsce liczy, wg oficjalnych danych, około miliona osób. Szacuje się, że w rzeczywistości ta liczba może być nawet dwukrotnie wyższa. Nic dziwnego, że na polskich ulicach widzimy bardzo dużo aut z numerami rejestracyjnymi zza wschodniej granicy.


Posłuchaj

4:19
Auta na ukraińskich numerach. Co warto wiedzieć na ich temat? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przepisy przepisami…

Polskie prawo mówi, że każdy obcokrajowiec przebywający w Polsce dłużej niż pół roku powinien przerejestrować swój samochód. Dla obywateli Ukrainy okres ten został wydłużony do roku, na mocy specjalnej ustawy związanej z toczącą się w tym kraju wojną. Czy to oznacza, że po upływie dwunastu miesięcy zgłaszają się oni do urzędów z wnioskami o polskie tablice rejestracyjne?

– Powiedzmy sobie brutalnie, przepisy przepisami, natomiast kwestia ich egzekucji to jest największa bolączka w naszym kraju – przyznaje Mariusz Wichtowski, szef Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kontrola w rękach policjantów

Polskie prawo komunikacyjne zasadniczo różni się od tego, które obowiązuje na Ukrainie. Przykładowo, u naszych wschodnich sąsiadów nie ma obowiązku przeprowadzania okresowych badań technicznych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Z tego powodu istnieje ryzyko, że wiele ukraińskich osobówek poruszających się po polskich drogach może mieć mniejsze lub większe usterki wpływające na bezpieczeństwo. Można je wyłapać ew. podczas zatrzymania samochodu do kontroli przez drogówkę.

– Policjant na miejscu kontroli drogowej dokonuje sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Jeżeli jakieś elementy tego pojazdu nie będą spełniać odpowiednich warunków technicznych, wówczas jest to podstawa do zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz skierowania pojazdu na dodatkowe badanie techniczne na polskiej stacji kontroli pojazdów – mówi komisarz Antoni Życzkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

Poszkodowani mogą spać spokojnie

A co się stanie, jeśli kierowca auta na ukraińskich numerach spowoduje wypadek bądź kolizję? Czy może to oznaczać kłopoty z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela przez poszkodowaną osobę?

– To, czy samochód został przerejestrowany, czy nie, nie wpływa na to, czy i w jaki sposób poszkodowany otrzyma odszkodowanie – uspokaja Mariusz Wichtowski. – Istotne jest tylko i wyłącznie to, czy było zawarte ubezpieczenie, czy była wykupiona Zielona Karta albo ubezpieczenie graniczne.

Nawet jeśli właściciel samochodu zza wschodniej granicy nie dopełnił tego obowiązku i jakimś cudem wjechał do Polski, i tak nie mamy się czego bać. W takim wypadku wypłatę odszkodowania bierze na siebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, według dokładnie takich samych zasad, jakie obowiązują w ubezpieczalniach.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 17.10.2024
Godzina emisji: 16.13

kc

Polecane