Reklama

reklama

Coming out, czyli rozpoznać i zrozumieć samego siebie. Jak komfortowo przez to przejść?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Coming out, czyli rozpoznać i zrozumieć samego siebie. Jak komfortowo przez to przejść?
11 października obchodzimy Światowy Dzień Coming OutuFoto: Ink Drop/Shutterstock

Coming out, znane też w Polsce jako "wyjście z szafy", to samodzielne ujawnienie przed innymi swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Od 1988 roku, 11 października, obchodzimy natomiast Coming Out Day. Łatwo jest mówić o wyznaniu, kim się jest naprawdę; w rzeczywistości jednak może to być trudnym zadaniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nasze otoczenie nie patrzy przychylnie na osoby LGBT.

Światowy Dzień Coming Outu został ustanowiony w 1988 roku i upamiętnia marsz osób LGBT w Waszyngtonie, który odbył się rok wcześniej i zgromadził około 500 000 osób domagających się zrównania ich praw. Święto to, choć zostało ustanowione w Stanach Zjednoczonych, jest również obchodzone międzynarodowo, między innymi w takich krajach jak Szwajcaria, Niemcy, Kanada, Irlandia i Wielka Brytania. Od 2008 roku 11 października jest Dniem Coming Outu także w Holandii. W USA, skąd pochodzi to święto, nosi ono nazwę National Coming Out Day (Narodowy Dzień Coming Outu). W Polsce natomiast po raz pierwszy na szerszą skalę Dzień Wychodzenia z Szafy obchodzony był w 2009 roku.


Posłuchaj

5:56
Coming out, czyli rozpoznać i zrozumieć samego siebie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obchodzone 11 października święto to okazja, by osoby ze społeczności LGBT mogły przypomnieć o sobie. - Dla wielu osób to ważny dzień. Chodzi w nim o to, by pokazać, że sformułowanie "mniejszość seksualna" jest tak naprawdę mylne. Te cechy wcale nie dotyczą garstki ludzi. Co prawda one występują w naturze rzadziej, ale dotyczą wielu osób wokół nas - podkreśla seksuolożka i psycholożka Basia Baran.

Najczęściej czytane

Coming out a polskie społeczeństwo

Świat ewoluuje. W miejscach, gdzie niegdyś panowała krytyczna postawa wobec społeczności LGBT, obecnie można zaobserwować rosnącą akceptację i życzliwość. Jak ta transformacja przebiega w Polsce? - Dane dotyczące przemocy wobec osób LGBT+ cały czas są bardzo wysokie. Polska, już któryś raz z rzędu, znów została najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej, więc sytuacja cały czas jest trudna. Ale mamy też badania robione w naszym kraju, które pokazują, że osób życzliwych jest już naprawdę dużo. [...] Są one zrobione na reprezentatywnej grupie - opowiada gościni radiowej Trójki.

- Badania pokazały, że osób życzliwych osobom LGBT+ jest 43 procent - to naprawdę dużo - a takich hejterów około 19 proc. Ci hejterzy, owszem, są bardzo głośni, ale ich jest mniejszość - komentuje ekspertka.

Jak komfortowo dokonać coming outu?

- Jeśli ktoś chce opowiedzieć o swojej nieheteronormatywnej tożsamości, to ważne, żeby robić to po swojemu. Nie wzorować się; dobrze to sobie przygotować w głowie, przemyśleć, komu chcę o tym opowiedzieć. Możemy to robić stopniowo. Nie trzeba od razu o tym mówić całemu światu - radzi Basia Baran. - W pierwszej kolejności zapraszam do tego, by myśleć o tym, co będzie dla mnie bezpieczne - podpowiada ekspertka.

Co z kolei, kiedy bliska osoba opowie nam o swojej tożsamości? - Mam jedną złotą radę: w pierwszym odruchu należy ucieszyć się. Te osoby otrzymują bardzo mało takich informacji, że one są okej. [...] Opowiedzenie o swojej nieheteronormatywnej tożsamości często jest dla nich ogromnym stresem; boją się, jak ktoś zareaguje - podkreśla gościni Trójki. - To prosta rzecz, a potrafi dać bardzo dużo takiej osobie - dodaje.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gościni: Basia Baran (psycholożka i seksuolożka)
Data emisji: 11.10.2024
Godzina emisji: 7.41

qch/wmkor

Polecane