Reklama

reklama

Czekając na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czekając na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiega końca - oficjalne otwarcie 25 październikaFoto: Anna Dudzińska

W cyklu "Dobrze Zaprojektowane" kontynuujemy podróż po budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jego modernistyczny zewnętrzny wygląd wywołuje spore kontrowersje i wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców stolicy.

Mieszkańcy Warszawy coraz częściej zwracają uwagę na białą bryłę znajdującą się w centrum stolicy. Chyba wszyscy już wiedzą: to Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Mamy nadzieję, że będzie to ważne miejsce nie tylko dla Warszawy, ale i dla całej Polski. 

Posłuchaj

5:41
Czekając na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Trójka/Dobrze Zaprojektowane)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia powstania nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Konkurs na projekt budowy nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozstrzygnięto w 2007 roku, wybierając jedną ze 109 propozycji. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja przedstawiona przez szwajcarskiego architekta Christiana Kereza. Budynek o powierzchni około 30 tys. m kw. miał zostać zrealizowany w latach 2012–2016 po północnej stronie Placu Defilad i wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej.


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Fot. Polskie Radio/Aldona Łaniewska-Wołłk
W 2008 roku władze miasta stołecznego Warszawy zdecydowały o zmianie programu funkcjonalnego muzeum i doprojektowaniu wewnątrz budynku pomieszczeń dla teatru TR Warszawa. W maju 2012 roku urząd miasta zerwał jednak umowę z Christianem Kerezem, zarzucając mu wielomiesięczne opóźnienia w przekazywaniu dokumentacji projektowej. Ostatecznie wykonanie projektu architektonicznego budynku muzeum powierzono w 2014 roku pracowni Thomas Phifer and Partners.

Czytaj także: 


Oficjalne otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma nastąpić 25 października tego roku. 



- Im dłużej tutaj przebywamy, tym bardziej jesteśmy pewni, że to się uda i ten budynek stanie się wkrótce naturalną częścią Warszawy. Czymś, bez czego mieszkańcy nie będą sobie wyobrażali miasta - mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - On bardzo ładnie domyka pierzeję Marszałkowskiej. To znowu jest ulica. Mamy nadzieję, że połączy tę wyspę, którą był rejon Pałacu Kultury i Nauki, z resztą centrum. Jest to część większego planu przebudowy całego centrum i zamienienia placu Defilad w zielony skwer. To jest budynek precyzyjnie przemyślany. Zachęcam wszystkich, aby zobaczyć Warszawę z okien tego budynku - dodaje.

 

***

Tytuł audycji: "Dobrze Zaprojektowane"
Prowadzi: Anna Dudzińska 
Data emisji: 16.10.2024
Godzina emisji: 11.30

dm/kmp


Polecane