Przyznano ekonomicznego Nobla: laureatami badacze instytucji i ich wpływu na dobrobyt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przyznano ekonomicznego Nobla: laureatami badacze instytucji i ich wpływu na dobrobyt
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson zostali laureatami Nagrody Nobla 2024 z dziedziny ekonomiiFoto: PAP/EPA

Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali amerykańscy ekonomiści Daron Acemoglu, Simon Johnson oraz Brytyjczyk James A. Robinson. Otrzymali ją "za badania nad tym, w jaki sposób powstają instytucje i jak wpływają na dobrobyt".

Nagroda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych to jedyny Nobel, którego nie ustanowił wynalazca dynamitu. Oficjalna nazwa tej nagrody to Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla i po raz pierwszy została wręczona w roku 1969. Ustanowiono ją rok wcześniej dla uświetnienia 300-lecia istnienia banku.


Posłuchaj

8:23
Ekonomiczny Nobel za badania nad instytucjami i dobrobytem (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Badania nad wzrostem i dobrobytem

Skonstruowany przez nich model wyjaśnia trzy etapy powstawania instytucji oraz ich zmiany. – Zmniejszenie ogromnych różnic w dochodach między krajami to jedno z największych wyzwań współczesności. Nagrodzeni udowodnili, że w osiągnięciu tego celu instytucje społeczne są niezwykle ważne – powiedział w uzasadnieniu Jakob Svensson, przewodniczący komisji Banku Szwecji, wskazującej laureatów.

– W społeczeństwach cechujących się niepewnością (porządku) prawnego i instytucjami wyzyskującymi populację, nie powstaje żaden wzrost ani zmiana na lepsze. Badania laureatów pomagają nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje – wyjaśniał.


Miks inkluzywnych instytucji

– Nie chodzi o to, abyśmy widzieli wyłącznie instytucje, dlatego, że ten proces rozwoju gospodarczego jest wieloczynnikowy: np. elementy związane z technologiami, z innowacjami, z kapitałem ludzkim, zasobami itd. też są ważne. Ale przy tej gradacji najróżniejszych czynników, które widzimy, ci badacze podkreślają rolę tychże instytucji – tłumaczyła w rozmowie z Piotrem Łodejem historyczka gospodarcza Cecylia Leszczyńska z Wydziały Nauk Ekonomicznych UW. – Tworzą swego rodzaju matrycę, pokazują, że instytucje społeczne, te tzw. inkluzywne, włączające, dające partycypacje społeczną szerszym grupom, aniżeli tylko elitom są równie ważne, jak instytucje ekonomiczne. Te drugie też powinny być, jeżeli idzie o wzrost i postęp, inkluzywne. Chodzi tutaj o prawa własności, o dzielenie korzyści ze wzrostu gospodarczego, o ochronę praw nabytych itd. – wskazuje.

– Można powiedzieć, że jest to swoisty miks instytucji społecznych i ekonomicznych oraz, że tylko jeden ich rodzaj jest niewystarczający. Jedynie współgranie obu typów instytucji daje szanse na rozwój – dodaje.

Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gościni: Cecylia Leszczyńska (historyczka gospodarcza, Wydział Nauk Ekonomicznych UW)
Data emisji: 14.10.2024
Godzina emisji: 17.13

pr

Polecane