Reklama

reklama

"Nic nie czuję": dramatyczny obraz psychiatrii dziecięcej w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nic nie czuję": dramatyczny obraz psychiatrii dziecięcej w Polsce
Anita Bugajska i Janusz Schwertner, twórcy filmu "Nic nie czuję"Foto: Wojciech Olszanka/East News

Poprzez film "Nic nie czuję" jego twórcy - Janusz Schwertner i Anita Bugajska - chcieli wezwać do pracy nad poprawą sytuacji w psychiatrii dziecięcej w naszym kraju. Po niespełna roku od premiery przyznają, że mamy już do czynienia z początkiem pozytywnej zmiany. Do twórców odzywają się też kolejne osoby, które dzięki filmowi zrozumiały skalę problemu.

Film "Nic nie czuję" pokazuje od podszewki dramatyczny stan polskiej psychiatrii dziecięcej. Poznajemy w nim cztery łączące się ze sobą opowieści osób, które w różnych momentach swojego życia trafiły na oddział psychiatryczny. Obraz miał swoją premierę w listopadzie 2023 roku. 10 października, z okazji światowego dnia zdrowia psychicznego, zostanie również wyemitowany w Telewizji Polskiej.


Posłuchaj

10:36
"Nic nie czuję". Dramatyczny obraz psychiatrii dziecięcej w Polsce
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Każda sytuacja jest inna"

Twórcy dokumentu podkreślają w radiowej Trójce, że nie istnieje jeden, ogólny przebieg czy relacja w przypadku choroby psychicznej. - Każda osoba, którą pokazujemy, ma inną sytuację rodzinną i życiową. Szukaliśmy jakiejś uniwersalnej rzeczy, którą możemy przekazać dalej - wyjaśnia Anita Bugajska.

- Moim zdaniem istotne jest, by z tego filmu wybrzmiało, że niezależnie od sytuacji możemy zrobić jedną rzecz: bardziej zwracać na siebie uwagę. Tego się trzeba oczywiście nauczyć; to nie jest tak, że każdy z nas jest empatyczny albo zwróci uwagę, że coś u kogoś się dzieje - podkreśla twórczyni filmu. - Czasem jest tak, że ktoś po prostu potrzebuje obecności - dodaje.

Źródło: Onet/YouTube

Polska psychiatria dziecięca kiedyś i dziś

Dokument przedstawia sytuację w polskiej psychiatrii dziecięcej sprzed kilku lat. Jak zaznacza Janusz Schwertner, dziś sytuacja wygląda inaczej, choć nie są to zmiany diametralne. - Gdy porównamy to sobie à propos szukania pozytywów psychiatrii dziecięcej, to zmiany widać nawet w perspektywie pięcioletniej. W 2019 roku to było tabu. W ogóle depresja wśród młodych i próby samobójcze wśród dzieci to był temat bardzo rzadko podejmowany; najczęściej przyjmowany z kompletnym niezrozumieniem - opowiada dziennikarz.

- Mamy dużą dyskusję w Polsce i nadzieję, że coraz rzadziej będziemy widzieć takie oddziały jak te, które pokazaliśmy w filmie. (...) To, co jest w dalszym ciągu problemem, i to będzie ciężko powstrzymać, to absolutne przeludnienie oddziałów. Pamiętam opowieści rodziców, którzy widzieli dzieci położone na zniszczonych materacach rzuconych na korytarzu - kontynuuje gość radiowej Trójki. - Jest ogromne pole do zmiany, natomiast mam poczucie, że ten czas szokowania i pokazywania, jak było źle, już za nami. Poruszyliśmy sumienia i dzisiaj możemy raczej rozmawiać o pozytywnych aspektach. Dzieją się też rzeczy nowe, rewolucyjne jak na nasz system - dodaje.

Najczęściej czytane

*** POMOC OSOBOM W KRYZYSIE ***

116 111 <- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatnie pomagającej dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.

116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez siedem dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00.

800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00.

800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Goście: Janusz Schwertner i Anita Bugajska (twórcy filmu "Nic nie czuję")
Data emisji: 10.10.2024
Godzina emisji: 7.13

qch/wmkor

Polecane