Trójka|Piosenka do Wyjaśnienia
"Basket Case" zespołu Green Day, czyli narodziny pop punku
2024-10-09, 12:10 | aktualizacja 2024-11-21, 10:11
Utwór "Basket Case" grupy Green Day, dzięki któremu świat dowiedział się o zjawisku pod nazwą pop punk, miał być początkowo piosenką o miłości. Ciekawe, czy stałby się wtedy równie wielkim przebojem?
Kiedy w 1994 roku fenomen muzyki grunge powoli wygasał, wytwórnie płytowe rozglądały się za "następną dużą rzeczą". W Wielkiej Brytanii do głosu doszedł britpop, a w USA – melodyjna, przystępna i chwytliwa wersja punk rocka. Ochrzczono ją mianem pop punku.
Posłuchaj
Z Gryfina na światowe areny
Niespodziewanie na czele tej fali stanęło skromne trio Green Day z Kalifornii. Jeszcze dwa i pół roku wcześniej, w listopadzie 1991 roku, Billie, Mike i Tre zagrali niskobudżetowe minitournée po Polsce. Odwiedzili Gryfino, Bydgoszcz i Białystok, grając jako support w punkowych salach i śpiąc na podłogach w mieszkaniach osób organizujących ich koncerty.
Talent zespołu został jednak szybko dostrzeżony. W 1993 roku Green Day podpisali kontrakt z wielką wytwórnią, a konkretnie z Reprise Records. W ortodoksyjnym świecie punk rocka zostało to odczytane jako niewybaczalna zdrada, ale dzięki temu wrota do wielkiej kariery stanęły przed Kalifornijczykami otworem.
Czujne ucho producenta
Zawodowy producent Rob Cavallo wychwycił jedną z piosenek na dostarczonej przez zespół taśmie demo. Utwór był dość nietypowy, utrzymany w niemal balladowym tempie, a do tego opowiadający o miłości. Cavallo uznał, że po pierwsze, piosenka musi być zagrana znacznie szybciej, a po drugie, trzeba zmienić jej tematykę.
Billie Joe Armstrong napisał więc nowe słowa odnoszące się do jego niedostosowania społecznego, stanów lękowych i ataków paniki, z którymi się zmagał. Tytułowe "Basket Case" można przetłumaczyć jako "kłębek nerwów". Okazało się, że ten przekaz trafił do serc milionów nastolatków na całym świecie.
Teledysk z psychiatryka
Ważną rolę w popularności singla odegrał też nakręcony w szpitalu psychiatrycznym teledysk. Początkowo zrealizowano go w czarno-białej tonacji i dopiero potem został pokolorowany. Ten zabieg podkreślił odrealniony, dziwny efekt piosenki i całego tercetu, który od tego momentu stał się jedną z najpopularniejszych grup rockowych na świecie.
Czytaj też:
- Natalie Imbruglia i "Torn" - cover, który popularnością przebił oryginał
- "Dreams", czyli przebój stworzony przez skłóconych kochanków
***
Tytuł audycji: Piosenka do Wyjaśnienia
Prowadzi: Kuba Ambrożewski
Data emisji: 9.10.2024
Godzina emisji: 7.50
kc/wmkor