"Piosenka do wyjaśnienia": "Dreams", czyli przebój stworzony przez skłóconych kochanków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Piosenka do wyjaśnienia": "Dreams", czyli przebój stworzony przez skłóconych kochanków
"Dreams" skomponowała Stevie Nicks. Piosenka opisuje jej rozstanie z innym muzykiem Fleetwood Mac, Lindseyem BuckinghamemFoto: Randy Miramontez/Shutterstock

Piosenki, które znamy od podszewki. Ale... czy aby na pewno? W "Piosence do wyjaśnienia" zajrzymy za kulisy powstawania słynnych utworów. Jakie historie kryją wielkie przeboje sprzed lat? Jakie były inspiracje twórców? Jak utwór dojrzewał w studiu nagraniowym? Wreszcie co sprawiło, że stał się tak ważny dla słuchaczy? To w nowym cyklu tłumaczy Kuba Ambrożewski. Na początek przypomniał, jak powstało słynne "Dreams" grupy Fleetwood Mac.

"Dreams" zostało wydane w 1977 roku. Był to jeden z singli promujących "Rumours", czyli jedenasty album Fleetwood Mac. Piosenka po premierze szybko stała się  przebojem; to jedyny utwór brytyjskiego zespołu, który dotarł na pierwsze miejsce legendarnego notowania "Billboard Hot 100".

Sam album również został świetnie przyjęty - przez krytyków oraz słuchaczy. Potwierdzeniem tego była nagroda Grammy dla najlepszej płyty, którą "Rumours" zdobyło w 1978 roku.

Źródło: Fleetwood Mac/YouTube

Płyta nagrywana w niezgodzie

Na "Rumours" dominują lekkie, błyskotliwe piosenki. Można więc odnieść wrażenie, że w trakcie nagrań zespół działał w idealnej harmonii. Rzeczywistość wyglądała jednak zupełnie inaczej. W 1976 roku, kiedy rejestrowano materiał na album, atmosfera w zespole była wyjątkowo napięta. Wynikało to z problemów w relacjach między jego członkami: John i Christine McVie byli w trakcie rozwodu. Do tego perkusista grupy Mick Fleetwood rozstał się z żoną, a w trakcie rozpadu był związek Lindseya Buckinghama (muzycznego lidera grupy) i Stevie Nicks.

Konflikty wewnątrz zespołów nie są rzadkością; zmagało się z tym wielu wykonawców. W przypadku Fleetwood Mac sytuacja była o tyle niecodzienna, że swoje emocje artyści postanowili przekuć w teksty piosenek.

Czytaj także

Przebój z dwóch akordów

Pewnego dnia Stevie Nicks odłączyła się od reszty Fleetwood Mac i zawitała do studia należącego do Sly'a Stone'a - legendy muzyki funk, znanego jako frontmana grupy Sly and the Family Stone. Tam zagrała dwa akordy na swoich organach. Z tego natomiast powstała pierwsza wersja "Dreams" - piosenka opowiadająca, w niezbyt przyjemny sposób, o rozstaniu artystki z Buckinghamem.

Reszta Fleetwood Mac nie przyjęła dobrze szkicu piosenki. Ich zdaniem działo się w niej za mało. Nicks zdołała jednak namówić muzyków, by spróbowali nagrać utwór wspólnie. Później Lindsey Buckingham wraz z producentami dodał do tego pozostałe elementy aranżacji i zapętlili kilka taktów perkusji (na której oczywiście grał Mick Fleetwood), a "Dreams" przekształciło się w znany dziś przebój.

Christine McVie przyznała później, że nie podobał jej się szkic utworu, ale Buckingham nadał mu unikalną aurę. Warto dodać, że sam muzyk nie pozostał dłużny Nicks; jego formą odpowiedzi był utwór "Go Your Own Way".

***

Tytuł audycji: Piosenka do wyjaśnienia
Prowadzi: Kuba Ambrożewski
Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 7.50

qch

Polecane