Reklama

reklama

Nobel z medycyny dla odkrywców mikroRNA. Te cząsteczki pomagają przy nowotworach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nobel z medycyny dla odkrywców mikroRNA. Te cząsteczki pomagają przy nowotworach
Gary Ruvkun (na zdjęciu) wraz z Victorem Ambrosem otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycynyFoto: PAP/EPA

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny zostali dwaj amerykańscy naukowcy, Victor Ambros oraz Gary Ruvkun. Nagrodę otrzymali za odkrycie mikroRNA (miRNA) i jego kluczowej roli w regulacji ekspresji genów.

Ich prace, rozpoczęte jeszcze w latach 90., wykazały, że miRNA odgrywa istotną rolę w tłumieniu syntezy białek poprzez wiązanie się z mRNA. To otworzyło nowe drogi do zrozumienia, jak komórki kontrolują swoją aktywność genetyczną. Było to przełomowe odkrycie, ukazujące nowy mechanizm regulacji genów, uniwersalny w organizmach wielokomórkowych. Ma on również fundamentalne znaczenie dla wielu procesów biologicznych, w tym rozwoju organizmów oraz ochrony przed chorobami, np. nowotworami.


Posłuchaj

6:46
Znamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Regulacja i kontrola

– Trzeba zacząć od tego, że w każdej komórce, w jądrze komórkowym mamy DNA. Zakodowane są tam w genach informacje, jakie białka mają powstać, aby każda komórka spełniała swoje specjalne funkcje. I mRNA (messenger RNA, nazywane też matrycowym bądź informacyjnym RNA) to fragment każdego genu przepisany z DNA. To duża cząsteczka, która jest uwikłana w syntezę białek, gdyż jest informacją, które białko ma powstać w danej komórce – tłumaczy prof. Agnieszka Kobielak z Uniwersytetu Warszawskiego. – miRNA reguluje, które i w jakich ilościach te białka z mRNA mają powstać. Można powiedzieć, że jest to takie dodatkowe zabezpieczenie kontrolujące – wskazuje.


Wykorzystanie miRNA w medycynie

W jaki sposób nagrodzone odkrycie amerykańskich naukowców może przełożyć się na praktyczne zastosowania?

– Jest nadzieja, że będą mogły pomóc w leczeniu chorób nowotworowych czy metabolicznych, gdzie, jak już wiadomo, miRNA ulega deregulacji i jest ekspresjonowane inaczej. Niestety, zastosowanie tego w terapiach onkogennych jest jeszcze dalekie, ponieważ problemem jest dostarczanie takiego miRNA do nowotworów – wyjaśnia Trójkowa gościni.

Przeczytaj także


Natomiast już teraz miRNA są wykorzystywane przy diagnostyce nowotworów płuc. Równocześnie prowadzone są dalsze badania pod kątem ich zastosowania jako potencjalnych markerów diagnostycznych w wielu innych chorobach.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Gościni: prof. Agnieszka Kobielak (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 7.10.2024
Godzina emisji: 18.19

pr/kmp

Polecane