Gdy zapada noc, ściany się budzą... podczas Kinomuralu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdy zapada noc, ściany się budzą... podczas Kinomuralu
Kinomural 21-22.09.2024Foto: mat. prasowe

Jest taka noc, kiedy we Wrocławiu ożywają… budynki. Kinomural to wydarzenie, które odbywa się corocznie od 2019 roku.

Kinomural powstaje z połączenia sztuki nowych mediów z tkanką miejską. To projekt wpisujący się w ideę site-specific - projekcje są ściśle zintegrowane z miejscem wyświetlania.


Posłuchaj

9:48
Gdy zapada noc, ściany się budzą... podczas Kinomuralu (Trójka/Terra Kultura)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Żywe" budynki

Puste ściany budynków starych dzielnic Wrocławia zamieniają się tej nocy w wielkie ekrany, na których powstają ruchome murale. W ten sposób powstaje gigantyczną audiowizualna galeria pod gołym niebem. 


Bracia Bartos

Pomysłodawcami Kinomuralu są bracia Bartos. Od wielu lat zajmują się sztuką filmową. Piotr jest reżyserem, operatorem i artystą eksperymentującym ze sztukami wizualnymi. Bartek - reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym.


Dwie noce z Kinomuralem

Tegoroczny Kinomural odbędzie się na Przedmieściu Odrzańskim w dniach 21 i 22 września i potrwa aż dwie noce. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie wydarzeniem i sztuką nowych mediów na świecie. Na publiczność czekać będzie sześć wielkoformatowych ścian projekcyjnych. Gościem specjalnym będzie Kidmograph, który na co dzień pracuje z takimi gwiazdami jak: The Strokes, Kanye West, Justin Bieber czy The Weeknd.



– Kinomural zrodził się z szaleństwa - mówi Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. - W pewnym momencie stwierdziliśmy, że to chyba jest ten moment, że trzeba to odpalić. Teraz mamy już szóstą edycję, pierwsza była w 2019 roku. Teraz wygląda to okazale. Zamykamy ruch w starej dzielnicy Wrocławia Przedmieście Odrzańskie, wyłączamy światła miejskie. Między tymi starymi kamienicami istnieją puste miejsca i te boczne ściany stają się naszymi ekranami, na których pokazujemy ruchome murale. To wszystko staje się enklawą sztuki nowych mediów, zamknietą przestrzenią poza rzeczywistością - dodaje. 

Trojka jest medialnym patronem Kinomuralu. 




Czytaj także: 


W audycji "Terra Kultura" mówiliśmy także o innych wydarzeniach kulturalnych. 

Maniucha Bikont wydaje nową płytę "Porządki”

Album oparty jest na jej wieloletniej przygodzie z muzyką tradycyjną, poszerzonym o elektronikę, wielogłos, autorskie teksty, repetycje. Maniucha Bikont opowiedziała o swojej nowej płycie. 


Avant Art

We Wrocławiu 17 września rozpoczyna się się Avant Art Festival, międzynarodowy festiwal na którym elektronika, awangarda i eksperymenty muzyczne połączą się z filmem i sztukami wizualnymi. Po Wrocławiu Avant zagości jeszcze w Warszawie i Lublinie. O festiwalu opowiadał Kostas Georgakopulos.


Nowa Europa . GŁÓŚNIEJ! 

GŁÓŚNIEJ! To hasło wywoławcze tegorocznego 5. Międzynarodowego Festiwalu Nowa Europa w Nowym Teatrze w Warszawie. Od września do grudnia będą miały tu miejsce spotkania z ważnymi, odważnymi i uważnymi twórcami teatru europejskiego i światowego. O festiwalu opowiadała Olga Drygas, współkuratorka festiwalu.



Vintage Photo Festival

Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej potrwa do 6 października w Bydgoszczy. W ramach festiwalu zaplanowano 38 wydarzeń w 14 różnych lokalizacjach. O festiwalu opowiadała Katarzyna Gębarowska. 

Taniec i niepełnosprawność - przekraczanie granic

W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, gdzie w październiku odbędą się laboratoria warsztatowo-twórcze w ramach projektu Taniec i niepełnosprawność - przekraczanie granic.  


***

Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Gość: Bartek Bartos (dyrektor Kinomuralu)
Data emisji: 13.09.2024
Godzina emisji: 13.08

dm/kk 

Polecane