Trójka i Malta Festival znowu razem! Co dzieje się w Poznaniu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka i Malta Festival znowu razem! Co dzieje się w Poznaniu?
Na program tegorocznej edycji Festiwalu Malta złożyły się m.in. spektakle teatralne, performance, koncerty, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, warsztaty i spotkania z artystamiFoto: Materiały prasowe Malta Festival

124 wydarzenia w 9 dni przy udziale reprezentantów niemal z całego świata. Festiwal Malta w Poznaniu to teatr, taniec, performance, muzyka, warsztaty… 34. edycja festiwalu wystartowała w sobotę, 7 września, pod hasłem "Za miłość!". Jakie atrakcje znajdą w tym roku widzowie? 


Posłuchaj

33:43
Startuje 34. Malta Festival (Terra Kultura/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

To było ponad 500 lat temu…

W 1511 roku w Poznaniu, na Chwaliszewie, spalono na stosie pierwszą kobietę oskarżoną o czary. Stało się to zaledwie 10 lat po wydaniu słynnej księgi "Młot na czarownice". – Dlaczego to jest ważne? Bo w różnych działaniach społecznych destrukcyjny jest ten pierwszy raz: jeśli ktoś coś zrobi łamiąc wszelkie zasady, i inni zobaczą, że tak można, to zaczynamy kopiować. I jest efekt domina – mówi artystka Ewa Łowżył, aktywistka kulturalna, założycielka Chóru Czarownic. – 10 lat temu był taki nieciekawy czas (…) i pomyślałam, że opowiadanie o tym, będzie miało oczyszczający efekt. I zaczęłam o tym opowiadać. Jednak ludzie nie byli na to przygotowani. Opowieści o czarownicach, wizerunki starych kobiet z krzywym nosem i miotłą między nogami lokował to gdzieś w rejonach fantasy i Harry’ego Pottera – opowiada.

Pomnik Wiedźmy

Pomysł budowy zbudowania pomnika czarownicy upamiętniający to wydarzenie, spotkał się z oporem, niechęcią, a w najlepszym wypadku – obojętnością. Aby opowiedzieć jednak tę historię, aby ona "nie zgasła", rozmówczyni Agnieszki Obszańskiej postanowiła założyć Chór Czarownic. – Wielu wspaniałych artystów się przyłączyło (…)  i oczywiście wielkie grono kobiet, które przyszły i uczestniczyły w tym wydarzeniu artystycznym. To w założeniu była bardzo inkluzywna impreza i dla nas wszystkich bardzo mocne doświadczenie, bo żyjemy na co dzień w bańkach (…) I chwilami było… ogniście, ale i efekt był niezwykły – wspomina z uśmiechem.

Teraz, po 10. latach, podczas oficjalnego otwarcia 34. Malta Festival, wreszcie dojdzie do odsłonięcia rzeźby upamiętniającej kobietę skazaną na śmierć za rzekome praktykowanie czarów, której autorką jest Alicja Biała.


Dominoes, czyli świetna zabawa

W dniu otwarcia festiwalu ruszy także projekt Dominoes, czyli po polsku Domino. To bardzo prosty projekt, który odwiedził wiele miast i w każdym był troszeczkę inny, gdyż odpowiada na lokalny kontekst. 7200 kostek domina, większych, niż te, którymi służą do gry i zabawy (każda jest zrobiona z "lekkiego betonu" i waży ok. 7 kg), zostanie ustawionych w Poznaniu tworząc linię prowadzącą przez miasto. – Poprowadzi przez bardzo różne jego części, tworząc w tym czasie wspaniałą energię w mieście. Linia jest budowana przez wolontariuszy, którzy są sercem projektu i jego współtwórcami – opowiada Anna Obolewicz, koordynatorka projektu Dominoes.

Przeczytaj także

Poczuć sprawczość, zaburzyć rytm miasta

A jaka jest idea projektu Dominoes? – Ten projekt tworzy nową wizje miasta i robi to na różnych płaszczyznach. Z jednej strony pokazuje, że miasto to organizm złożony z różnych części, które są ze sobą połączone, a nie podzielone, jak często, jako mieszkańcy, to postrzegamy – tłumaczy Trójkowa gościni. – Łączy więc części miasta geograficznie, ale także pod względem tego, czym te miejsca są. Wchodzimy więc do przestrzeni publicznych, prywatnych, do takich, do których jest codzienny dostęp i do takich, które są zamknięte. Projekt wchodzi też w różne społeczności i pokazuje różne odsłony miasta – opowiada.

– Drugą płaszczyzną jest zachęcenie mieszkańców Poznania, żeby się świetnie bawić przez ten dzień. I pokazać, że to miasto jest nasze: poczuć sprawczość i zaburzyć jego codzienny rytm – dodaje.


Szczegółowe informacje na temat 34. Malta Festival można znaleźć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Trójka jest patronem medialnym wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Goście: Ewa Łowżył (artystka, aktywistka kulturalna, założycielka Chóru Czarownic), Anna Obolewicz (koordynatorka projektu Dominoes), Justyna Czarna (kierowniczka muzyczna Malta Festival), Michał Nogaś.
Data emisji: 6.09.2024
Godzina emisji: 13.13

pr

Polecane