Makijaż upiększa, podnosi samoocenę i... kamufluje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Makijaż upiększa, podnosi samoocenę i... kamufluje
Makijaż upiększa, chroni i... kamufluje Foto: shutterstock/Redchanka

Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili badanie mające ustalić powody stosowania makijażu. W jakim stopniu jego intensywność i forma mogą się różnić w zależności od okazji i kontekstu? Kiedy może on posłużyć jako... metoda kamuflażu?

Uważa się, że historia makijażu ma swój początek już w starożytnym Egipcie. Tam przemysł kosmetyczny był ważnym elementem życia codziennego bogatych mieszkańców tego kraju. Teraz życia bez makijażu nie wyobrażają sobie nie tylko kobiety, ale też coraz częściej dzieci.


Posłuchaj

4:41
Makijaż upiększa, podnosi samoocenę i... kamufluje (Trójka/Piknik Naukowy)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Funkcje makijażu

Makijaż w starożytnym Egipcie spełniał dwie funkcje: zdobniczą i higieniczną, m.in. miał chronić oczy.   

- W starożytnym Egipcie makijaż był znany już ok. 3000 lat p.n.e. - mówi prof. Kamil Kuraszkiewicz, egiptolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Był dość intensywnie stosowany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, w zasadzie przez cały czas trwania faraońskiej cywilizacji - dodaje. 

 

Makijaż jako kamuflaż

Funkcja ochronna i ozdobna makijażu od wieków idą ze sobą w parze. W wielu starożytnych kulturach ludzie stosowali różnego rodzaju substancje nakładane na skórę. 

Te substancje nakładano dla ozdoby, aby uchronić się przed słońcem czy insektami, ale też jako formę kamuflażu - mówi Małgorzata Teixeira de Sousa, psycholog z SWPS. - W starożytnych kulturach afrykańskich i azjatyckich taki makijaż był stosowany jako kamuflaż do walki czy w lesie - dodaje. 

Czytaj także: 

Po co nam makijaż w XXI wieku 

Naukowcy i naukowczynie z SWPS sprawdzili, jak zmienia się rodzaj makijażu w zależności od danej sytuacji i zamierzonego efektu. 

- Idąc na spotkanie towarzyskie z potencjalnym przyszłym partnerem, kobiety wkładają więcej wysiłku w makijaż niż zwykle. Ma to poprawić ich wygląd - mówi Małgorzata Teixeira de Sousa. - Kobieta, przewidując potencjalne zagrożenie, ma mniejszą motywację, aby imponować wyglądem, co odbija się na staranności wykonania makijażu. Z naszych badań wynika, że makijaż podnosi samoocenę wszystkich kobiet.  

***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 12.09.2024
Godzina emisji: 10.31

dm/wmkor

Polecane