Igrzyska olimpijskie w Polsce? Czy to się może opłacać?

Po co Polsce igrzyska olimpijskie? Czy jest to szansa na rozwój, czy też tylko i wyłącznie koszty, na które nas nie stać? Czy Polska ma szansę na przyznanie organizacji tej największej imprezy sportowej na świecie? 

Igrzyska olimpijskie w Polsce? Czy to się może opłacać?

Stadion PGE Narodowy w Warszawie

Foto: uslatar/shutterstock.com

Audycja "News albo Fake News" poświęcona była planowanej organizacji igrzysk olimpijskich przez Polskę. Coraz więcej i coraz częściej się o tym mówi. Pojawił się też sondaż na ten temat. 


Igrzyska olimpijskie w Polsce? Czy to realny projekt? (Trójka / News albo Fake News)
57:43
+
Dodaj do playlisty
+

 

Po co Polsce igrzyska?

Wokół ewentualnej organizacji przez Polskę igrzysk olimpijskich panuje olbrzymi chaos informacyjny. Jedni mówią, że nas stać na taką imprezę, inni twierdzą, że nie i że będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Jak jest faktycznie? Kto kłamie, a kto ma rację?



- Organizacja igrzysk w naszym kraju to dobry pomysł. Polska w tej chwili ma już taki potencjał, że takie igrzyska może zorganizować - mówi prof. Michał Lenartowicz, socjolog sportu z warszawskiej AWF, współautor książki "Stadiony i widowiska. Społeczne przestrzenie sportu". - Mieliśmy w naszym kraju już Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. To takie igrzyska w mniejszej skali. Igrzyska olimpijskie to bardzo medialna impreza i dzięki jej organizacji można uzyskać międzynarodową rozpoznawalność, która potem może się przełożyć m.in. na ekonomię. Organizacja igrzysk powinna się przyczynić do rozwoju społecznego - dodaje.


Czytaj także: 


Igrzyska to nie tylko święto sportu

Organizacja tak wielkiej imprezy sportowej jak igrzyska olimpijskie to z pewnością wielkie wyzwanie - zarówno finansowe, jak i organizacyjne. Czy Polskę na to stać i co może zyskać na organizacji igrzysk?  

- Organizacja igrzysk to przepiękna idea - dodaje Mieszko Rajkiewicz, wiceprezes i współzałożyciel Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej, autor rozprawy doktorskiej "Hardest soft power. Dyplomacja sportowa w XX i XXI wieku. Praktyka i perspektywy", specjalista z zakresu upolitycznienia i globalizacji sportu.



- Jednak trzeba na to spojrzeć realistycznie i jeśli chcemy się tego podjąć, to trzeba się do tego przedsięwzięcia bardzo dobrze przygotować - wskazuje Mieszko Rajkiewicz. - Jeśli spojrzymy na to jako na inwestycję finansową, to nigdy się to nie spinało. Jednak patrząc od strony inwestycji we własne społeczeństwo, własne projekty infrastrukturalne czy promocję naszego kraju w świecie, to jednak warto igrzyska robić. Tylko trzeba podejść do tego racjonalnie - dodaje.


***

Tytuł audycji: News albo Fake News
Autor: Piotr Łodej
Goście: prof. Michał Lenartowicz (socjolog sportu z warszawskiej AWF) i Mieszko Rajkiewicz (współzałożyciel Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej)
Data emisji: 10.09.2024
Godzina emisji: 14.11

dm/wmkor 

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.