Reklama

reklama

Niebezpieczeństwa medycznych fake newsów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niebezpieczeństwa medycznych fake newsów
Szczepienia są popularnym tematem fake newsówFoto: shutterstock

Jak bardzo jesteśmy podatni na medyczne fake newsy i dlaczego szczepienia są ich głównym tematem? Czy jest to sposób na zarabianie pieniędzy, czy może celowa polaryzacja społeczeństwa mająca przynieść np. polityczne zyski?

  • Choroby zakaźne i szczepienia są jednymi z ulubionych tematów dla siewców internetowej dezinformacji.
  • Ruch antyszczepionkowy niesie za sobą poważne konsekwencje – choroby takie jak odra czy krztusiec, uznawane do niedawna za "okiełznane", znowu zbierają żniwo.

Posłuchaj

46:24
Niebezpieczeństwa medycznych fake newsów (News Albo Fake News/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dr Paweł Grzesiowski mówi o tym, że fake newsy często tworzone są dla pieniędzy lub popularności ich autorów. – Mogę podać mnóstwo przykładów, gdzie sprzedaje się produkty, które mają zastąpić szczepionki lub antybiotyki. Ktoś proponuje tzw. alternatywne leczenie, które w ogóle nie jest żadnym leczeniem. Nie ma w tym żadnej etyki ani dbania o czyjeś zdrowie – grzmi Główny Inspektor Sanitarny.

Fake newsy jak fałszywe pieniądze

Grzesiowski wskazuje też na polityczny podtekst tego typu informacji. – To jest największe niebezpieczeństwo, bo tacy ludzie będą mieli nie tylko pieniądze, ale też władzę. Na przykład od kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych słyszymy, że on będzie likwidował pewne od dawna uznane obszary, jak choćby szczepienia ochronne, które miałyby być wymagane przed wejściem do szkoły – mówi gość Trójki.

Grzesiowski przywołuje powiedzenie, że fake newsy są jak fałszywe pieniądze. – Robi się je świadomie, po to, żeby kogoś oszukać, a jednocześnie, żeby się wzbogacić. Musimy się uczyć, jak odróżnić informację wiarygodną od nieprawdziwej – radzi lekarz.

Szczepionki niepopularne, bo bolesne?

Wśród głównych siewców medycznych fake newsów wymienia się tzw. antyszczepionkowców. Zdaniem Adama Majchrzaka z organizacji Demagog, ich poglądy trafiają na podatny grunt m.in. dlatego, że szczepienia generalnie kojarzą nam się z bólem.

– Boimy się ukłucia, więc szczepionka jest wzorcowym przedmiotem, wokół którego można tworzyć przekazy uzasadniające dodatkowo tę naszą niechęć do szczepienia naszych dzieci. Rodzic naturalnie martwi się i chce oszczędzić bólu dziecku, więc może szukać dla tego uzasadnienia. Niestety, takie uzasadnienia oferują pewne przekazy w sieci, które nie zawsze są do końca sprawdzone – mówi analityk.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: News albo Fake News
Autor: Piotr Łodej
Goście: dr Paweł Grzesiowski (Główny Inspektor Sanitarny), Adam Majchrzak (starszy analityk, organizacja Demagog)
Data emisji: 3.09.2024
Godzina emisji: 12.11

kc/kmp

Polecane