Jak to jest z nauczycielami: ile pracują, ile zarabiają, jak dużo mają wolnego?
2024-08-27, 14:08 | aktualizacja 2024-08-27, 17:08
Wkrótce początek roku szkolnego i jak bumerang powraca dyskusja na temat tego, ile pracują i ile zarabiają nauczyciele. Tej tematyce oraz narosłym wokół niej mitom i fake newsom przyjrzał się w swojej audycji Piotr Łodej, rozmawiając także z zaproszonymi gościniami.
- Podstawowym mitem i fake newsem jest to, że "nauczyciele mało zarabiają, ale mało pracują i mają dużo wolnego".
- Nie jest prawdą, że nauczyciele pracują tylko 18 godzin. Tyle wynosi tzw. pensum, czyli czas przy tablicy. Jednak do pracy na lekcji nauczyciel musi się przygotować, a to zajmuje przynajmniej drugie tyle.
Posłuchaj
Urlop krótszy, niż się wydaje
"Nauczyciele mają bardzo dużo wolnego, a na dodatek pracują zaledwie kilka godzin dziennie, 18 godzin tygodniowo. Niech więc się nie dziwią, że zarabiają tak mało". Ta jedna z najpopularniejszych opinii na pracy nauczycieli w Polsce jest całkowitym mitem i fake newsem.
– Jeżeli mówi się, że mam dwa miesiące wakacji, to jest to nieprawda, nawet jeżeli nie pracuję w oparciu o Kartę Nauczyciela – stwierdza pedagożka i menadżerka oświaty, nauczycielka Marzena Kędra. – W lipcu miałam dwa tygodnie wakacji i… wystarczy. Jestem dyrektorką i w tej chwili pracuję już cały czas: przygotowuję szkołę, remonty, mnóstwo innych zadań. Również nie jest prawdą, że moi nauczyciele całe wakacje mają wolne, ponieważ prawo reguluje to szczegółowo – potwierdza Danuta Kozakiewicz, wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
– Moja szkoła jest szkołą samorządową, w związku z tym obowiązuje Karta Nauczyciela. Czas ferii to jest czas wolny dla nauczyciela: zgodnie z prawem mogę zabrać z niego tydzień. I to jest ten tydzień, gdzie od poniedziałku moi nauczyciele przygotowują się do nowego roku szkolnego i naprawdę poważnie pracują – dodaje.
Przeczytaj także:
- Pasek na świadectwie: czy musi być tylko czerwony? Kolorowy pomysł nauczycieli
- Nauczyciele online do wynajęcia: czy to rozwiązanie problemu braku kadry pedagogicznej?
- Rewolucja w nauczaniu matematyki?
Tylko 18 godzin? Nieprawda!
Kolejnym mitem jest osławione "pensum", czyli 18 godzin tygodniowo, które nauczyciel pracuje w szkole. – To jest tak, jakby powiedzieć, że aktor pracuje tylko tyle czasu, ile trwa przedstawienie na scenie. My pracujemy 40 godzin, a nawet zdarza się, że więcej – tłumaczy dyr. Kozakiewicz. – Nauczyciel, żeby spędzić efektywnie te 18 godzin przy tablicy, musi poświęcić dużo godzin na przygotowanie się. Wszystko zależy od tego, jak ten nauczyciel traktuje swoje zadanie, jak jest zorganizowany, jaki ma warsztat, co chce z tym zrobić – wskazuje.
– Nie będę przekonywać, że wszyscy nauczyciele pracują tak samo, równie wydajnie i z podobnym zaangażowaniem. Ale jeżeli to jest nauczyciel, który pracuje dobrze i chce pracować dobrze, to jest to minimum 40 godzin – zapewnia.
***
Tytuł audycji: News albo Fake News
Autor: Piotr Łodej
Gościnie: Danuta Kozakiewicz (dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie), Marzena Kędra (pedagożka, menadżerka oświaty, Nauczycielka Roku 2012, autorka książek, publikacji i poradników metodycznych)
Data emisji: 27.08.2024
Godzina emisji: 12.11
pr/wmkor