Reklama

reklama

Wieczni uchodźcy. Sedno palestyńskiej tożsamości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wieczni uchodźcy. Sedno palestyńskiej tożsamości
Nidal Hamad, bohater reportażu "Palestyna w plecaku"Foto: Nidal Hamad

Bohaterem reportażu Magdaleny Wadowskiej "Palestyna w plecaku" jest pochodzący z Palestyny, a mieszkający od wielu lat w Krakowie, pisarz Nidal Hamad. Jego historia stała się w "Klubie Trójki" pretekstem do rozważań o palestyńskiej tożsamości.

Nidal Hamad mówi o sobie, że jest synem palestyńskiego obozu dla uchodźców w Libanie. Z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa mieszkali w jednej izbie. Pełnej miłości, nadziei, ale też tęsknoty za utraconym domem w Galilei. Dorastał w gwarze, hałasie, przy dźwięku spadających bomb. Długo nie lubił ciszy, bo w niej ukryte były strach i cierpienie.

Nie planował życia poza obozem. Zdecydowała masakra w 1982 roku w obozie Sabra i Szatila – właśnie mija 42. rocznica tego strasznego wydarzenia. Pisarz nigdy o tym nie zapomni, o czym też opowiada w reportażu Magdaleny Wadowskiej.


Posłuchaj

49:03
Wieczni uchodźcy. Sedno palestyńskiej tożsamości (Klub Trójki-Audiodokument)
+
Dodaj do playlisty
+

Przykuci do wiadomości 

– Podobnie jak większość Palestyńczyków na świecie, nie odklejam się od wiadomości, szczególnie te osoby, które miały możliwość spędzić trochę czasu w Strefie Gazy albo stamtąd pochodzą. Wszyscy cały czas sprawdzają, czy pośród nowych osób zabitych w izraelskich bombardowaniach są ich bliscy, znajomi, rodzina, przyjaciele – mówiła w "Klubie Trójki" Ala Qandil.

Urodzona i wychowana w Polsce dziennikarka jest córką Polki i Palestyńczyka. Jak twierdzi, fundamentem palestyńskiej tożsamości jest uchodźstwo.

– Moi dziadkowie pochodzą z nieistniejącej wioski, która została zrównana z ziemią w 1948 roku, a oni zostali wysiedleni przez izraelskie wojska. Jak byłam mała, kręciłam nosem na odrabianie pracy domowej. Mój tata powiedział mi wtedy: "Musisz się uczyć, bo jak przyjdą wyrzucić cię z domu, to jedyne, co będziesz mogła ze sobą zabrać, to to, co masz w głowie". Więc ja, zanim zrozumiałam, że jestem Palestynką i jaka jest nasza historia, wiedziałam, że jestem z uchodźców.

Posłuchaj też:

***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Gościni: Ala Qandil (dziennikarka)
Data emisji: 9.09.2024
Godzina emisji: 20.07

kc/kmp

Polecane