Reklama

reklama

Afganistan - trzy lata po przejęciu władzy przez talibów. Co się zmieniło?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Afganistan - trzy lata po przejęciu władzy przez talibów. Co się zmieniło?
Afganistan - kraj rządzony przez talibów. Kobiety na ulicach Kabulu Foto: shutterstock/eyetravelphotos

Islamski Emirat Afganistanu - tak brzmi oficjalna nazwa państwa opanowanego przez talibów. O trudnej sytuacji tego azjatyckiego kraju rozmawialiśmy w audycji "Klub Trójki".

  • Islamski Emirat Afganistanu od 15 sierpnia 2021 roku, czyli od momentu przejęcia przez talibów i upadku Islamskiej Republiki Afganistanu, nie jest uznawany przez większość krajów na arenie międzynarodowej.
  • W Afganistanie mieszka ponad 35 mln ludzi, z czego tylko nieco ponad 6,5 proc. ma ponad 55 lat.
  • Niemal 100 proc. to wyznawcy islamu, z czego ok. 80 proc. to wyznawcy sunnickiej odmiany Hanafi. Reszta to głównie muzułmanie szyici, przede wszystkim Hazarowie.

 

 


Posłuchaj

50:58
Afganistan - trzy lata po przejęciu władzy przez talibów (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od trzech lat w Afganistanie trwa islamistyczna dystopia. Pod koniec sierpnia 2021 roku stolica kraju, Kabul, została przejęta przez talibów – fundamentalistycznych bojowników, którzy stworzyli Islamski Emirat Afganistanu. Mimo obietnic talibowie zakazali edukacji dziewcząt i pracy kobiet, a na całe społeczeństwo spadły represje i surowe nakazy obyczajowe.

Kraj rządzony przez talibów

Ponieważ rządy talibów wciąż nie są uznawane przez zdecydowaną większość społeczności międzynarodowej, Afgańczyków dotknęło ubóstwo graniczące z katastrofą humanitarną.


Czytaj także: 


Sytuacja w Afganistanie

O tym, jak wygląda Afganistan pod rządami talibów, Kuba Benedyczak rozmawiał w "Klubie Trójki" z gośćmi audycji. Byli nimi: dr Ludwika Włodek, reporterka i socjolożka, autorka książki "Buntowniczki z Afganistanu", oraz dr Marcin Krzyżanowski, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były polski dyplomata w Afganistanie.

- Talibowie wcale nie doszli do władzy w Afganistanie zgodnie z wolą większości mieszkańców tego kraju - mówi Ludwika Włodek. - W kraju generalnie zakazują wszystkich rozrywek, które nie służą wyrażaniu kultu religijnego. Zakazano m.in. walk MMA, uprawiania muzyki czy zachodnich fryzur męskich. Swoją politykę przedstawiają jako emanację prawa islamskiego. Afganistan jest chyba jedynym krajem świata, gdzie kobietom wolno się uczyć tylko do 13. roku życia - dodaje.



- Talibowie przez te trzy lata ugruntowali swoją władzę w kraju i nic nie wskazuje na to, że tę władzę mogą stracić - kontynuuje Marcin Krzyżanowski. - Pomimo wewnętrznych konfliktów zachowali spójność. Udało im się w pewien sposób ustabilizować budżet i uniknąć bankructwa. Zwiększyli też bezpieczeństwo w kraju. W Afganistanie są teraz możliwe podróże do każdego zakątka kraju lądem, co wcześniej nie było możliwe - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Kuba Benedyczak
Goście: Ludwika Włodek (reporterka i socjolożka) i Marcin Krzyżanowski (były polski dyplomata w Afganistanie)
Data emisji: 29.08.2024
Godzina emisji: 20.08

dm/kmp

Polecane