Reklama

reklama

Jak się uchronić przed skutkami podtopień oraz czy najemca powinien mieć OC?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak się uchronić przed skutkami podtopień oraz czy najemca powinien mieć OC?
Samochód w zalanym tunelu na ulicy Cierlickiej w warszawskim Ursusie (20 sierpnia 2024) Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Ubezpieczenia w "erze ocieplenia klimatu".  W cyklu Sylwii Zadrożnej "Informator Ekonomiczny" o tym nasilającym się problemie opowiadała Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń.  

  • Średnia temperatura powietrza w 2023 roku wyniosła w Polsce 10,0°C i była aż o 1,3 stopnia wyższa od średniej rocznej w latach 1991-2020.
  • Średnia suma opadów w 2023 roku w naszym kraju wyniosła 656,2 mm, co stanowiło 107,3% normy z lat 1991-2020.
  • Według klimatologów katastrofalne nawałnice będą w Polsce coraz częstsze, a gwałtowne opady będą powodować liczne podtopienia.

Posłuchaj

7:31
Jak się uchronić przed skutkami podtopień oraz czy najemca powinien mieć OC? (Trójka/Informator Ekonomiczny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Często narzekamy, że ubezpieczenia są drogie i aby "zaoszczędzić", czasami ich nie wykupujemy. W obecnych czasach, kiedy zmiany pogodowe są przyczynami wielu zdarzeń losowych, powoduje to, że często, zamiast zaoszczędzić, tracimy.

Coraz więcej powodzi i podtopień

Zmiany klimatyczne powodują, że jest... coraz cieplej. Zmienia się także charakter opadów - są coraz intensywniejsze. Gwałtowne ulewy sprawiają, że bardzo często dochodzi do powodzi i podtopień. Czy da się w jakiś sposób im przeciwdziałać i jak się chronić przed ich skutkami?

- Projektowaliśmy nasze miasta wtedy, gdy nie mówiliśmy jeszcze o ociepleniu klimatu - mówi Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Teraz mierzymy się ze skutkami. Zalewane są ulice, podtapiane są garaże. Musimy brać pod uwagę, że te procesy będą trwały. Zmiana do podejścia projektowania miast, udrażnianie kanalizacji to są sprawy, które zajmą jednak dużo czasu. Trzeba więc pamiętać o działaniach prewencyjnych. Słuchajmy alertów pogodowych i bierzmy je sobie do serca. No i oczywiście nie wolno zapominać o ubezpieczeniach. To poduszka finansowa na ryzyko, które staje się coraz bardziej prawdopodobne - dodaje.


Czytaj także: 


Po co nam OC?

Koniec wakacji to tradycyjnie wzmożony ruch na rynku wynajmu mieszkań. Wynajmując mieszkanie, warto pamiętać o ubezpieczeniu OC. Czy wykupić je ma tylko właściciel mieszkania, czy też powinien je mieć najemca?

- OC najemcy to produkt dla osób wynajmujących od kogoś mieszkanie, który dodatkowo zabezpiecza wynajmującego - mówi Agnieszka Durska. - Dzięki temu ubezpieczeniu, gdy zrobimy coś, co może okazać się kosztowne, na przykład nie zakręcimy wody i spowodujemy zalanie, mamy ochronę. Mając takie ubezpieczenie, nie musimy płacić z własnej kieszeni, przerzucając ryzyko na ubezpieczyciela. Wynajmujący mieszkanie powinien pamiętać o tym, aby najemca miał takie ubezpieczenie OC. Kaucja czasami bywa niewystarczająca. Z takiego zabezpieczenia może skorzystać i właściciel, i osoba wynajmująca mieszkanie. Warto, aby oboje posiadali takie ubezpieczenie - dodaje.


***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Cykl: Informator Ekonomiczny
Autorka cykluSylwia Zadrożna
Gość: Agnieszka Durska (Polska Izba Ubezpieczeń) 
Data emisji: 27.08.2024
Godzina emisji: 9.30

dm/wmkor

Polecane