"Genetyczni bliźniacy" - reportaż Hanny Dołęgowskiej o ludziach, których połączył szpik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Genetyczni bliźniacy" - reportaż Hanny Dołęgowskiej o ludziach, których połączył szpik
Andrzej Dziedzic, bohater reportażu "Genetyczni bliźniacy" Foto: archiwum Fundacji DKMS

Połączyły ich "więzy szpiku". "W poniedziałkowej audycji "Klub Trójki – Audiodokument" zaprezentowaliśmy poruszającą historię biorcy i dawcy szpiku kostnego. Przedstawiła ją w swoim reportażu "Genetyczni bliźniacy" - Hanna Dołęgowska. Reportaż był także punktem wyjścia do rozmowy o psychologicznej stronie chorowania na nowotwory. 

W 2017 roku Andrzej Dziedzic musiał zmierzyć się z diagnozą, która przekreślała jego życiowe plany. Młody pływak zachorował na wyjątkowo agresywny nowotwór układu chłonnego. Jedyną nadzieją na pokonanie choroby było przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Zbawienny "bliźniak genetyczny"

Po zaledwie dwóch miesiącach poszukiwań udało się znaleźć "bliźniaka genetycznego". Andrzej miał szczęście – dzięki dawcy szpiku wygrał swoje najważniejsze igrzyska, których stawką było życie. Dziś ponownie staje do rywalizacji, na szczęście już wyłącznie sportowej, z równymi sobie zawodnikami. Pięć lat po przeszczepieniu szpiku od niespokrewnionego dawcy i pokonaniu agresywnego chłoniaka, Andrzej zdobył pięć medali, w tym dwa złote, na Światowych Igrzyskach Osób po Transplantacji.

Po tym wszystkim wraz z partnerką i Joanną Głuchowską, która towarzyszyła mu przez cały czas leczenia, opowiadają o swoim doświadczeniu. Szczerze opisują przeżycia z oddziałów onkologicznych, pokazująca długą i trudną drogę pacjenta. Andrzejowi uratował życie dar przeszczepu szpiku, dzięki temu, że gdzieś na świecie zarejestrował się ktoś chętny, by zostać dawcą i potencjalnie uratować komuś życie.

Czytaj także


Niesamowite przeżycie

Takim dawcą komórek macierzystych został też 21-letni Jakub Kołomański. Informacje o działalności fundacji DKMS, zajmującej się kojarzeniem biorców i dawców, znalazł przypadkowo w internecie. Jako zaangażowany krwiodawca postanowił się zarejestrować, bo jak twierdzi, "pomaganie w ten sposób bardzo go napędzało, a możliwość dania komuś drugiej szansy na życie jest niesamowitym przeżyciem".

Reportaż był punktem wyjścia do rozmowy o psychologicznej stronie chorowania i drodze jaką przechodzą chorzy onkologicznie i ich najbliżsi. W tej rozmowie uczestniczyli: autorka reportażu Hanna Dołęgowska i psychoonkolog Maciej Starzyński.     

- Co 4 godziny w Polsce, co 27 sekund na świecie ktoś zapada na raka krwi - mówi Hanna Dołęgowska, autorka reportażu. Bardzo często okazuje się, że niezbędny jest przeszczep i trzeba rozpocząć poszukiwanie "genetycznego bliźniaka". W trakcie rozmów z bohaterami mojego reportażu usłyszałam, że lepiej by było, żeby do mnie, jako zarejestrowanemu potencjonalnemu dawcy, jednak nikt się nie zgłosił... Będzie to oznaczało, że mój "genetyczny bliźniak" nie zachorował i nie potrzebuje pomocy - dodaje. 

- Nadziej na wyleczenie trzeba dzielić na 'nadziejki' - mówi psychoonkolog Maciej Starzyński. - To czasem pomaga, ale z drugiej strony też jest trudne. W życiu codziennym często myślimy gdzieś  dalej, za miesiąc, rok albo i lata. A tutaj wpadamy w wątpliwość, co będzie w najbliższej przyszłości i to jest trudne.    


Posłuchaj

48:51
"Genetyczni bliźniacy" - reportaż Hanny Dołęgowskiej o ludziach, których połączył szpik (Klub Trójki. Audiodokument)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: "Klub Trójki. Audiodokument"
Prowadzi: 
Michał Matus
Autorka reportażu:
 Hanna Dołęgowska
Gość: Maciej Starzyński (psychoonkolog)
Data emisji: 12.08.2024
Godzina emisji: 20.08

pc/dm


Polecane