Dlaczego wciąż stygmatyzujemy osoby cierpiące na choroby psychiczne?

Psychiatrka Maja Herman w rozmowie o osobach cierpiących na choroby psychiczne, o miejscu tych osób w społeczeństwie. W czwartkowej audycji "PrzySłowie" zastanawialiśmy się, czy przez ostatnie lata zmieniło się podejście do nich, czy też wciąż są stygmatyzowane.  

Dlaczego wciąż stygmatyzujemy osoby cierpiące na choroby psychiczne?

Dlaczego wciąż stygmatyzujemy osoby cierpiące na choroby psychiczne?

Foto: shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

  • Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę psychiczną?
  • W chorobie psychicznej fałszywy odbiór lub przeżywanie świata prowadzi do dziwacznych, nieuzasadnionych sytuacją zachowań i działań.
  • Do zaburzeń psychicznych zaliczamy m.in. zaburzenia lękowe, obsesyjno-kompulsywne, psychotyczne, afektywne, neurorozwojowe czy zaburzenia osobowości.

Skąd wziął się negatywny sposób postrzegania osób chorujących psychiatrycznie? Dlaczego wciąż, mówiąc o takich osobach, używamy słów zupełnie do tego nieadekwatnych? Dlaczego brakuje nam empatii i nie współczujemy chorującym w taki sam sposób jak tym, którzy zmagają się na przykład z nowotworem? 


Najczęściej czytane

Stuknięty, szurnięty, wariat - dlaczego wciąż tak mówimy?

Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi w rozmowie z psychiatrką, psychoterapeutką, psychoedukatorką, członkinią Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia - Mają Herman. 

- Choroby psychiatryczne, szczególnie te choroby przebiegające z psychozami, są bardzo niezrozumiale dla środowiska zewnętrznego - mówi Maja Herman. - Dla osoby, która nie przeżywa tych doznań psychotycznych, są to choroby tak dziwne, że ich mózg nie potrafi zrozumieć, co widzi. Nie potrafią sobie wytłumaczyć, co właściwie dzieje się z tym drugim, chorującym człowiekiem. Przez to zaczynamy się bać takich osób. Obawiamy się, że możemy się stać tacy sami. A jak zaczynamy się bać, to budzą się nasze demony: agresja, frustracja, złość. One zaczynają przejmować rolę i tworzą się słowa, które stygmatyzują tych chorych. Robimy to jakby w obronie siebie samego - dodaje. 


Dlaczego wciąż stygmatyzujemy osoby cierpiące na choroby psychiczne? (Trójka / PrzySłowie)
41:44
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: PrzySłowie
Prowadzi: Mateusz Adamczyk
Gość: Maja Herman (psychiatrka, psychoterapeutka, psychoedukatorka) 
Data emisji: 8.08.2024
Godzina emisji: 12.07

dm/wmkor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.