Trójka|Wszystko Wszędzie Teraz
Festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi po raz osiemnasty. Kameralność i rozmach artystyczny w jednym
2024-07-27, 16:07 | aktualizacja 2024-07-27, 16:07
W Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Tegoroczna, osiemnasta edycja festiwalu odbywa się w dniach 27 lipca - 4 sierpnia. Organizatorzy zapraszają do malowniczego Kazimierza Dolnego i równie urokliwego Janowca na spotkanie z filmami, ale także z muzyką, sztukami plastycznymi i literaturą.
Jak zapowiadają organizatorzy festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi - osiemnastka zobowiązuje. A to oznacza, że w programie tegorocznej edycji znalazło się miejsce na pokazy specjalne, kino dla dorosłych, koncerty i niespodzianki. Dyrektorka artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka podkreśla natomiast, że wydarzenie jest mocno splecione z miejscem, w którym się odbywa. - Siłą tego festiwalu jest to, że odbywa się w Kazimierzu Dolnym: miejscu, gdzie nie ma kina. W związku z tym my kreujemy tę rzeczywistość festiwalową na osiem dni - podkreśla rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej. - Cieszymy się, bo w tym roku jakość techniczna jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Wrócili do nas dawni partnerzy, mogliśmy wykorzystać większy budżet, aby kino "We Love Cinema" było takim kinem, jakim teraz jest - dodaje.
Kameralne kino z największych festiwali
W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się między innymi produkcje z największych wydarzeń filmowych. To chociażby 15 produkcji z festiwalu w Cannes. - Jesteśmy z tego dumni; otwieramy filmem, który otwierał konkurs w Cannes, "Dziki diament". To połączenie przyrody, natury, kameralności miejsca, z rozmachem programu artystycznego - przyznaje Grażyna Torbicka.
- Mamy też dwa kina plenerowe: jedno na zamku i jedno na rynku. To też stanowi o naszej wyjątkowości. (...) Mamy stałych widzów, ale są tacy, którzy tu zaglądają i orientują się, że leci u nas jakiś film. A ponieważ pokazujemy jednak kino, które wymaga skupienia, a do tego jest ważne tematycznie i daje rozrywkę, to widownia nam się coraz bardziej powiększa - opowiada dyrektorka artystyczna festiwalu.
Posłuchaj
Filmowe perełki w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą
- Tych perełek mamy bardzo dużo - przyznaje Marcin Radomski, rzecznik prasowy festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi. Gość radiowej Trójki zachęca, by w trakcie wydarzenia wybrać się na przykład na pokazy "Wszystkich odcieni światła" i "Apetytu na więcej". To obrazy, które podobnie jak inne festiwalowe propozycje w piękny sposób opowiadają o relacjach międzyludzkich. - To chyba najważniejsze; kino opowiada o miłości, przyjaźni, a to wiąże się z relacjami międzyludzkimi - przypomina.
- Mamy też bardzo interesujące polskie filmy. Między innymi światową premierę filmu "Wróbel" Tomasza Gąsowskiego - zwraca uwagę Marcin Radomski. - To humorystyczne, zabawne kino, trochę z czeskim humorem. (...) Bardzo interesujący debiut tego reżysera, który przyjeżdża do nas - opowiada o filmie rzecznik festiwalu.
Posłuchaj
Czytaj także
- Festiwal Dwa Brzegi – wyjątkowa relacja dwóch sióstr w konkursie krótkich form
- Jan P. Matuszyński – intymna wypowiedź w nowym filmie z Chinami w tle
Retrospektywa "I Bóg stworzył aktorkę" - bohaterką Jadwiga Jankowska-Cieślak
- Najpierw w moim myśleniu i postrzeganiu świata był teatr, zaraz po nim pojawiło się kino. Uczestnictwo w sztuce rozpatrywałam pod kątem teatru. To kino nagle się gdzieś objawiło i dorwało mnie. Właściwie cała moja zawodowa droga to zasługa debiutu kinowego ("Trzeba zabić tę miłość" - red.); dzięki niemu zostałam dostrzeżona również przez twórców teatralnych - mówi Jadwiga Jankowska-Cieślak. Bogaty dorobek artystyczny aktorki stał się punktem wyjścia do utworzenia retrospektywy "I Bóg stworzył aktorkę" na 18. festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi.
Poza wspomnianym filmem w reżyserii Janusza Morgensterna w ramach projektu będzie można przypomnieć sobie wybrane produkcje z udziałem rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej: "Sam na sam", "300 mil do nieba", "Rysa" i "Inne spojrzenie".
Posłuchaj
Adrian Apanel: chciałbym robić kino gatunkowe
"Horror Story" to pełnometrażowy debiut reżysera Adriana Apanela. Film miał premierę w konkursie głównym festiwalu w Gdyni; spotkał się tam z ciepłym przyjęciem. To przewrotna komedia o odnajdywaniu się w świecie pełnym nonsensów i złudnych marzeń, które rozpadają się na kawałki w oparach absurdu i pragnienia miłości. Główny bohater, Tomek (Jakub Zając), po ukończeniu studiów marzy o spektakularnej karierze w dużym mieście. Sukces ma mu pomóc m.in. w odzyskaniu dziewczyny, okazuje się on jednak trudny do osiągnięcia. W jego historii objawia się jednak horror szukania pierwszej pracy i mieszkania na stancjach. - Wydaje mi się, że ten czas po studiach jest bardzo ciekawy. A nie znam zbyt wielu filmów, które by go potraktowały od tej strony - opowiada Adrian Apanel.
Z "Horror Story" będzie można zapoznać się, lub obejrzeć ponownie, podczas festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi. W rozmowie z Katarzyną Borowiecką reżyser zaznacza z kolei, że inspiracją w pracy są dla niego m.in. dzieła braci Joela i Ethana Coenów. - Chciałbym robić kino gatunkowe. I "Stancja" (film krótkometrażowy Adriana Apanela - red.), i "Horror Story" to mocny wyznacznik tego, co mnie interesuje - przyznaje.
Posłuchaj
"Jestem" - retrospektywa Doroty Kędzierzawskiej
Bohaterką retrospektywy w ramach 18. festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi będzie również reżyserka i scenarzystka Dorota Kędzierzawska. Jej pierwszy pełnometrażowy film fabularny "Diabły, diabły" został wyróżniony przez Jury Młodzieżowe na festiwalu w Cannes. Późniejsze produkcje zdobywały nagrody na imprezach między innymi w Berlinie, Belgradzie, San Francisco, Nowym Jorku.
W ramach retrospektywy zaprezentowany zostanie m.in. najnowszy film gościni Trójki, "Sny pełne dymu". To obraz, który reżyserka napisała z myślą o Krzysztofie Globiszu. Będzie on, obok grającej w filmie Żanety Łabudzkiej, bohaterem pokazu filmowego na festiwalu. - Tak się złożyło, że nagle spotkaliśmy się, pewnej grudniowej nocy, u państwa Globiszów na kolacji. Wychodząc, rzuciłam do pani Agnieszki, żony Krzysztofa, że muszę coś dla niego napisać. (...) Okazało się, że minęły cztery miesiące i scenariusz był gotowy - wspomina Dorota Kędzierzawska.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Wszystko Wszędzie Teraz
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Data emisji: 27.07.2024
Godzina emisji: 13.00-15.00
qch/wmkor