Korczak i Winnetou – bohaterowie Dariusza Bugalskiego
2024-07-21, 12:07 | aktualizacja 2024-07-21, 15:07
Jako dziecko chciał być niczym dzielny wódz Indian Winnetou, a w życiu zawodowym opiera się m.in. na wartościach, jakie propagował Janusz Korczak. Dziennikarz radiowej Trójki Dariusz Bugalski był gościem Katarzyny Stoparczyk w "Zagadkowej Niedzieli".
Dariusz Bugalski nie ukrywa podziwu, jaki żywi do postaci Janusza Korczaka. – W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że on był naszym kolegą z radia. Ta myśl mnie po prostu poraziła – mówi dziennikarz, nawiązując do audycji, które legendarny pedagog prowadził na antenie Polskiego Radia blisko sto lat temu.
– On napisał taki felieton, że radio zmieni ciężar gatunkowy człowieka. Ja myślę, że radio może być takim cudownym instrumentem, narzędziem do tego, żeby ludzie byli lepsi – mówi Bugalski.
Korespondent "Małego Przeglądu"
W 2017 roku ukazał się tom wierszy Dariusza Bugalskiego pt. "Korespondent «Małego Przeglądu»". Tytuł zbioru nawiązuje do dodatku do czasopisma "Nasz Przegląd", który ukazywał się w Polsce przed II wojną światową. "Mały Przegląd" powstał z inicjatywy Janusza Korczaka, a jego redaktorami były głównie dzieci.
– Napisałem sobie te wiersze tak po prostu, ale nie wiedziałam, jak je poukładać. I miałem takie olśnienie, jakbym był tam korespondentem i pisał do tego "Małego Przeglądu" – wspomina gość "Zagadkowej Niedzieli".
Być jak Winnetou
Dla Bugalskiego, podobnie jak dla wielu innych ludzi z jego pokolenia, bohaterem dzieciństwa był indiański wódz Winnetou, znany z serii książek Karola Maya. – Wspaniały, dzielny, odważny, uczciwy, honorowy, wielki przyjaciel, cudowna postać – wylicza dziennikarz.
Mały Darek wraz z kolegami budował indiańskie szałasy i starał się naśladować swojego książkowego idola. – Gdy czytałem tę książkę, to pamiętam, że płakałem rzewnymi łzami, jak on ginął.
Potęga opowieści
Dariusz Bugalski z dzieciństwa zapamiętał też wyprawy po mleko, jakie odbywał w letnie wieczory ze swoją mamą do mieszkańców przedmieść Augustowa, którzy hodowali krowy.
– Ja szybko nauczyłem się czytać i czytałem maniakalnie różne książki, nawet takie "dorosłe". Gdy szliśmy z mamą, to ona mnie trzymała za rękę i ja jej opowiadałem, co przeczytałem. I pamiętam to odczucie w ciele, że w pewnych momentach ściskała moją rękę mocniej, a w innych słabiej. Jak te rzeczy, co mówię, są ciekawe, to ściska mocniej. Poczułem, że mam taką moc, że mogę sprawić, że kogoś to obchodzi, i to jedną z najważniejszych, a może najważniejszą dla mnie osobę. I właściwie tym też zajmuję się teraz zawodowo: opowiadaniem ludziom różnych historii i rozmawianiem – mówi dziennikarz.
Audycji Dariusza Bugalskiego pt. "Linia nocna" można słuchać na antenie radiowej Trójki w każdy wtorek między północą a godz. 2.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Dariusz Bugalski – poeta i korespondent "Małego Przeglądu"
- "Kto mieszka w dworku?", czyli dzieciństwo Stefana Żeromskiego
- Terapeutyczna moc bajki. "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie"
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Dariusz Bugalski (dziennikarz radiowej Trójki)
Data emisji: 21.07.2024
Godzina emisji: 9.06
kc