Reklama

reklama

"Kto mieszka w dworku?", czyli dzieciństwo Stefana Żeromskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kto mieszka w dworku?", czyli dzieciństwo Stefana Żeromskiego
Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach Foto: PAP/Michał Walczak

Stefan Żeromski należy do panteonu największych polskich pisarzy: przez lata był uznawany za ważnego kandydata do literackiej nagrody Nobla, jego twórczość należy do kanonu naszej literatury. Mały Stefek dzieciństwo spędził w dworku w Ciekotach niedaleko Kielc. I był zwyczajnym dzieckiem, które biegało, psociło, jak inne dzieci. O tym opowiada książka "Kto mieszka w dworku?".

  • Stefan Żeromski (1864-1925), prozaik, publicysta, dramaturg, autor m.in. "Syzyfowych prac" (1897), "Ludzi bezdomnych" (1900), "Popiołów" (1902), "Dziejów grzechu" (1908), "Róży" (1909) "Wiatru od morza" (1922), "Przedwiośnia" (1924) .
  • Stefan Żeromski był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla (1921, 1922, 1923, 1924)

– Zamarzyłem sobie, aby napisać książkę o Stefanie Żeromskim, jako małym chłopcu – kiedy wprowadzał się do Ciekot, miał niespełna siedem lat – i zaprosić wszystkich do tego magicznego świata ciekockiego dworku pachnącego pysznym jedzeniem i ziołami, które zbierała jego mama. By przenieść się 150 lat wstecz i poznać tę historię – Tak Wojciech Purtak wyjaśnia powody, dla których napisał książkę "Kto mieszka w dworku?".

Poznaj małego Stefka

Nie jest to żadna nowina, że Stefan Żeromski jest dla dzieci jest postacią zupełnie nieznaną: z jego twórczością zapoznajemy się dopiero w szkole średniej. I kiedy dzieci przyjeżdżają z rodzicami do dworku w podkieleckich Ciekotach, nie mają świadomości, kim on był. I oczywiście wiedzieć tego nie muszą: mają jeszcze na to czas. Ale książka "Kto mieszka w dworku?" pozwala zainteresować je postacią pisarza.

– Pokazujemy Stefana jako małego chłopca, a potem opowiadamy, jakie piękne książki napisał: "Przedwiośnie", "Syzyfowe prace", "Ludzi bezdomnych". Ale najważniejsze jest, żebyśmy za pośrednictwem tej książki mówili o Stefanie Żeromskim, jako o dziecku – tłumaczy Wojciech Purtak, gospodarz Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach, animator, dziennikarz i autor książki "Kto mieszka w dworku?".

Przeczytaj także


Stefek, dziecko jak wszystkie

Autor, który postać, życie i twórczość Stefana Żeromskiego doskonale zna, pisząc swoją książkę oparł się m.in. na wspomnieniach autora "Przedwiośnia".

– Ta książka jest efektem mojego wyobrażenia tego, co się działo w Ciekotach, kiedy Żeromski tam mieszkał. Ale jest też napisana na podstawie przekazów, tego co pozostało i tego, co Stefan pisał w "Dziennikach" o tym, jak spędzał swoje dzieciństwo – przyznaje Trójkowy gość. – I na pewno nie jest to nic nowego, że był takim samym dzieckiem, jak wszystkie dzieci mieszkające na wsi. Bardzo lubił biegać, spędzać czas ze swoimi siostrami, bardzo lubił też spacery ze swoimi psami – opowiada. I wskazuje, że jeden miał na imię Niemen, a drugi Wisełka, co na pewno nie było przypadkiem.

– Lubił również pomagać swojemu ojcu na polu w żniwach. Był więc absolutnie takim samym dzieckiem, jak wszystkie – zapewnia.


Posłuchaj

19:40
Opowieść o dzieciństwie Stefana Żeromskiego (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Wojciech Purtak (animator, dziennikarz, gospodarz Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach, autor książki "Kto mieszka w dworku?"), Misia (jedna z bohaterek książki "Kto mieszka w dworku?")
Data emisji: 14.07.2024
Godzina emisji: 9.06

pr

Polecane