Reklama

reklama

Inne spojrzenie na polszczyznę. O nauczaniu języka polskiego jako obcego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inne spojrzenie na polszczyznę. O nauczaniu języka polskiego jako obcego
Jak uczy się języka polskiego jako obcego?Foto: Keitma/Shutterstock

Czy język polski rzeczywiście jest jednym z najtrudniejszych na świecie? Czego można się dowiedzieć o polszczyźnie, kiedy postrzegamy ją jako język obcy? Między innymi o tym Mateusz Adamczyk rozmawiał Wiolettą Gurdak - polonistką, nauczycielką języka polskiego jako obcego, metodyczką i autorką licznych materiałów dydaktycznych oraz egzaminatorką Państwowych Egzaminów Certyfikatowych z Języka Polskiego jako Obcego.

  • Polszczyznę często postrzegamy jako jeden z najtrudniejszych języków do nauki. Jak się okazuje, nie jest to do końca zgodne z prawdą.
  • Jak mówi Wioletta Gurdak w rozmowie z Mateuszem Adamczykiem, język polski jest pięknym łabądkiem, a nie brzydkim kaczątkiem, choć na pierwszy rzut oka wydaje się tym drugim.

Kiedy osoba z innego kraju mówi, że uczy się języka polskiego, zazwyczaj budzi to w nas podziw. Może to wynikać między innymi z tego, że dość powszechne stało się postrzeganie polszczyzny jako jednego z najtrudniejszych języków na świecie. Wszak wszystkie odmiany, przypadki czy stosowanie "ż" i "rz", "h" i "ch" mogą przyprawić o zawrót głowy.

Polska język trudna język?

Ile w tym jednak prawdy? - Język polski nie jest najtrudniejszym językiem na świecie. To jest taka opinia bardzo często powtarzana przez Polaków. Wydaje mi się, że bardzo lubimy powtarzać tę opinię i trochę się tym dowartościowujemy. Nie chcę przez to powiedzieć, że język polski jest językiem łatwym. Ale jeśli myślimy o tym europejskim obszarze językowym, to na pewno znajdziemy bardziej skomplikowane języki, takie jak węgierski czy fiński - tłumaczy Wioletta Gurdak.

Zaznaczmy jednak, że język polski może sprawić problemy podczas nauki. Zależy jednak, kto go poznaje. - Nie jest to trudny język dla Słowian. Z pewnością jest trudny dla uczniów pochodzących z Azji, mam tu na myśli Chiny czy Koreę Południową - dodaje polonistka.

Czytaj także

Jak trudno jest nauczyć się języka polskiego?

- To zależy - mówi gościni "PrzySłowia". W niektórych przypadkach podczas kursu nie ma potrzeby, by zwracać uczniom uwagę na wszelkie zasady wzorcowej mowy. - Generalnie w dydaktyce zasada jest taka, że im niższy poziom, tym wyższy margines błędu. Jeżeli celem kursu jest to, by studenci zdali z sukcesem egzamin, to trzeba się niestety mocno pochylić nad poprawnością językową. (...) Jako nauczycielka nie widzę problemu, jeśli student pójdzie do sklepu i powie "dzień dobry, poproszę woda mineralna" - tłumaczy ekspertka.

A od czego najlepiej rozpocząć naukę języka polskiego? Wioletta Gurdak przyznaje, że pierwsza lekcja powinna obejmować zapoznanie z pięcioma magicznymi zwrotami - "dzień dobry", "do widzenia", "proszę", "dziękuję" i "przepraszam". - Szczególnie znajomość tych trzech ostatnich zwrotów jest bardzo ważna - na samym początku załatwia komunikacyjnie bardzo wiele rzeczy - podpowiada.


Posłuchaj

42:01
Inne spojrzenie na polszczyznę. O nauczaniu języka polskiego jako obcego (PrzySłowie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: PrzySłowie
Prowadzący: Mateusz Adamczyk
Data emisji: 18.07.2024
Godzina emisji: 12.07

qch/kmp

Polecane