Polacy opracowali nowatorską metodę recyklingu ubrań z poliestru. Nadchodzi era wiecznej odzieży?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polacy opracowali nowatorską metodę recyklingu ubrań z poliestru. Nadchodzi era wiecznej odzieży?
Naukowcy z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk opracowali pierwszą na świecie metodę recyklingu ubrań poliestrowych. Foto: Shutterstock/HalynaRom

Ubrania z tworzyw sztucznych to prawdziwe przekleństwo: na świecie co roku produkuje się ok. 100 mln ton odzieży. Z tego ponad 90 mln ton (!) trafia na wysypisko i są to całkowicie nowe ubrania, których nie sprzedano. A przecież dochodzą do tego także stare, zużyte ubrania. Co zrobić z tym nadmiarem tekstyliów? Za sprawą polskich naukowców w tej sprawie pojawiło się światełko w tunelu.

  • Włókna poliestrowe rozkładają się ponad 200 lat, a to oznacza, że jak dotąd żadna odzież wyprodukowana z tego materiału nie uległa jeszcze naturalnemu, samoistnemu rozkładowi. Pozostaje wiec tylko recykling.
  • Grupa naukowców z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, w ramach startupu Use Waste, opracowała pierwszą na świecie precyzyjną metodę recyklingu ubrań poliestrowych.

Cykl życia ubrań jest coraz krótszy, a coraz większa ich ilość trafia na wysypiska: sama Unia Europejska generuje ponad 12 mln ton odpadów tekstylnych rocznie. Trafiają one do krajów na innych kontynentach: w Afryce, Azji, Ameryce Południowej.

Odbarwić, wypłukać, ponownie użyć

Polscy naukowcy z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej PAN opracowali metodę, która sprawia, że wyrzucony na śmietnik ciuch z poliestru zyska nowe życie. Ale aby tego dokonać, trzeba najpierw materiał wyprać, rozdrobnić i poddać reakcjom chemicznym. – Drugim etapem jest wypłukanie tego poliestru. Zastosowaliśmy naszą autorską metodę, aby spowodować jego rozkład, a potem ponownie go spolimeryzować, czyli wyprodukować poli(tereftalan etylenu) w postaci granulek, z których potem została wyciągnięta nić – tłumaczy Adam Hańderek, jeden z twórców przełomowej metody. Cały proces trwa około czterech godzin, a na koniec uzyskiwany jest zestaw podstawowy, czyli kwas tereftalowy i glikol, ponownie gotowy do użycia.

Co istotne, dzięki wynalazkowi polskich naukowców surowce wyjściowe udaje się wydobyć również z mieszanych tkanin, w skład których wchodzą różne dodatki, takie jak bawełna, elastan czy akryl.

Przeczytaj także


Natura nie zna odpadów

– Nie należy nic wyrzucać: w naturze nie ma odpadów. To, co dla jednego jest odpadem, to u żuczka gnojarka jest pożywieniem. A ten żuczek jest z kolei pożywieniem dla ptaków. To jest zamknięty cykl, który kręci się w koło – tłumaczy rozmówca Moniki Suszek. – My, ludzie, chcemy zaspokajać nasze potrzeby, a konsumpcjonizm jest trudny do wyeliminowania, ponieważ każdy dąży do zaspokojenia potrzeby komfortu. Musimy mieć jednak świadomość, że nasze nieuzasadnione potrzeby są zagrożeniem dla naszego środowiska, życia – wskazuje.

Posłuchaj

5:15
Recykling odzieży z poliestru? To jest możliwe! (Piknik Naukowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 8.07.2024
Godzina emisji: 10.30

pr/wmkor

Polecane