Festiwal Początek Sezonu. Jak będą wyglądały miasta przyszłości?

Paula Hanasz, mieszkająca na co dzień w Australii naukowczyni i menedżerka zajmująca się kwestiami łagodzenia zmian klimatu, oraz Joanna Chróśniak, naukowczyni i wykładowczyni z Politechniki Bydgoskiej wraz z gospodarzem "Klubu Trójki" Michałem Nogasiem próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, jak będą wyglądać miasta przyszłości.

Festiwal Początek Sezonu. Jak będą wyglądały miasta przyszłości?

Betonowe dżungla czy aglomeracja wypełniona zielenią? Jak będą wyglądać miasta w przyszłości?

Foto: udmurd/Shutterstock

  • W dniach 27-30 czerwca 2024 roku w Bydgoszczy odbywa się nowy festiwal literacki Początek Sezonu.
  • Program 3 Polskiego Radia objął patronat nad wydarzeniem.

Jak będą wyglądać miasta przyszłości? Czy staną się pustyniami? Czy wciąż będzie się dało w nich żyć? Co musi się wydarzyć, by za 20-30 lat nie stały się one betonowymi dżunglami? Nad tymi kwestiami zastanawiają się rzesze naukowców i urbanistów z różnych zakątków świata.

Jedną z bolączek doskwierających współczesnym miastom jest tzw. betonoza, polegająca na wycinaniu drzew i krzewów, i zastępowaniu ich wybetonowanymi placami, które podczas upałów rozgrzewają się jak patelnia. Był to jeden z wątków dyskusji w "Klubie Trójki".  

– Jako współcześni architekci i urbaniści znamy dobrze tę problematykę i staramy się regenerować te miasta za pośrednictwem różnego rodzaju zabiegów – zapewniła Joanna Chróśniak, zajmująca się zawodowo tematem zrównoważonych miast przyszłości.

O polskich miastach na tle zagranicznych metropolii opowiadała Paula Hanasz, która ponad 30 latach spędzonych w Australii postanowiła wraz z rodziną wrócić do Warszawy. – Prawdę mówiąc, polskie miasta są bardzo fajne. Nam się tutaj po prostu dobrze żyje. To nie jest tylko kwestia sentymentu i mojej polskości. Mój mąż jest Australijczykiem i urbanistą, i to właśnie on chce zostać tutaj dłużej – mówiła naukowczyni.

Interdyscyplinarny festiwal na rzecz przyjaznych miast

Do udziału w festiwalu Początek Sezonu zaproszeni zostali wybitni architekci, urbaniści, pisarze, muzycy i przyrodnicy. Bydgoszcz odwiedzą m.in. wieloletni dyrektor Hong Kong Art School prof. Luis Kwok-lit Yu, jeden z najważniejszych obecnie architektów krajobrazu Martin Rein Cano, wybitni aktorzy Anna Dymna i Robert Więckiewicz, czołówka polskich pisarzy z Andrzejem Stasiukiem, Zytą Rudzką czy Dorotą Masłowską, muzycy z Mikołajem Trzaską na czele oraz dziennikarz i działacz na rzecz przyrody Adam Wajrak.

Festiwal, zabierając głos w dyskusji o zrównoważonym rozwoju miast, eksplorować ma różne aspekty życia miejskiego, zwłaszcza temat roli przyrody w kształtowaniu środowiska przyjaznego dla mieszkańców, ale i głosu literatury, poruszającej tak ważne tematy, jak pamięć, poniemieckość jako część dziedzictwa kulturowego, lokalność, tożsamość. 

Najczęściej czytane

Jak będą wyglądać miasta przyszłości? (Klub Trójki)
52:58
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Nogaś
Gościnie: Paula Hanasz (naukowczyni i menedżerka zajmująca się kwestiami łagodzenia zmian klimatu), Joanna Chróśniak (naukowczyni i wykładowczyni z Politechniki Bydgoskiej)
Data emisji: 27.06.2024
Godzina emisji: 20.08

qch/kc