Festiwal Początek Sezonu. Jak będą wyglądały miasta przyszłości?
2024-06-27, 23:06 | aktualizacja 2024-06-28, 17:06
Paula Hanasz, mieszkająca na co dzień w Australii naukowczyni i menedżerka zajmująca się kwestiami łagodzenia zmian klimatu, oraz Joanna Chróśniak, naukowczyni i wykładowczyni z Politechniki Bydgoskiej wraz z gospodarzem "Klubu Trójki" Michałem Nogasiem próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, jak będą wyglądać miasta przyszłości.
- W dniach 27-30 czerwca 2024 roku w Bydgoszczy odbywa się nowy festiwal literacki Początek Sezonu.
- Program 3 Polskiego Radia objął patronat nad wydarzeniem.
Jak będą wyglądać miasta przyszłości? Czy staną się pustyniami? Czy wciąż będzie się dało w nich żyć? Co musi się wydarzyć, by za 20-30 lat nie stały się one betonowymi dżunglami? Nad tymi kwestiami zastanawiają się rzesze naukowców i urbanistów z różnych zakątków świata.
Jedną z bolączek doskwierających współczesnym miastom jest tzw. betonoza, polegająca na wycinaniu drzew i krzewów, i zastępowaniu ich wybetonowanymi placami, które podczas upałów rozgrzewają się jak patelnia. Był to jeden z wątków dyskusji w "Klubie Trójki".
– Jako współcześni architekci i urbaniści znamy dobrze tę problematykę i staramy się regenerować te miasta za pośrednictwem różnego rodzaju zabiegów – zapewniła Joanna Chróśniak, zajmująca się zawodowo tematem zrównoważonych miast przyszłości.
O polskich miastach na tle zagranicznych metropolii opowiadała Paula Hanasz, która ponad 30 latach spędzonych w Australii postanowiła wraz z rodziną wrócić do Warszawy. – Prawdę mówiąc, polskie miasta są bardzo fajne. Nam się tutaj po prostu dobrze żyje. To nie jest tylko kwestia sentymentu i mojej polskości. Mój mąż jest Australijczykiem i urbanistą, i to właśnie on chce zostać tutaj dłużej – mówiła naukowczyni.
Interdyscyplinarny festiwal na rzecz przyjaznych miast
Do udziału w festiwalu Początek Sezonu zaproszeni zostali wybitni architekci, urbaniści, pisarze, muzycy i przyrodnicy. Bydgoszcz odwiedzą m.in. wieloletni dyrektor Hong Kong Art School prof. Luis Kwok-lit Yu, jeden z najważniejszych obecnie architektów krajobrazu Martin Rein Cano, wybitni aktorzy Anna Dymna i Robert Więckiewicz, czołówka polskich pisarzy z Andrzejem Stasiukiem, Zytą Rudzką czy Dorotą Masłowską, muzycy z Mikołajem Trzaską na czele oraz dziennikarz i działacz na rzecz przyrody Adam Wajrak.
Festiwal, zabierając głos w dyskusji o zrównoważonym rozwoju miast, eksplorować ma różne aspekty życia miejskiego, zwłaszcza temat roli przyrody w kształtowaniu środowiska przyjaznego dla mieszkańców, ale i głosu literatury, poruszającej tak ważne tematy, jak pamięć, poniemieckość jako część dziedzictwa kulturowego, lokalność, tożsamość.
- Brutalizacja debaty politycznej. "Politycy nie wyciągają wniosków"
- Dziennikarz na wojnie. Gdzie kończy się rola korespondenta wojennego, a zaczyna uczestnictwo?
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Nogaś
Gościnie: Paula Hanasz (naukowczyni i menedżerka zajmująca się kwestiami łagodzenia zmian klimatu), Joanna Chróśniak (naukowczyni i wykładowczyni z Politechniki Bydgoskiej)
Data emisji: 27.06.2024
Godzina emisji: 20.08
qch/kc