Twórca komiksowego Jeża Jerzego, Tomasz Lew Leśniak, o dawnych i nowych projektach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Twórca komiksowego Jeża Jerzego, Tomasz Lew Leśniak, o dawnych i nowych projektach
Tomasz Lew Leśniak i jego Jeż Jerzy (zdjęcie z 2002 roku)Foto: PAP / Jacek Turczyk

Jeż Jerzy to komiksowa postać, którą na przełomie wieków pokochała polska młodzież. I właśnie twórca tego "skaterskiego zwierzaka" - Tomasz Lew Leśniak - opowiedział o swoich starszych i najnowszych projektach, przy których pracował. W tym tych najnowszych, jak komiks Fungae i film animowany Smok Diplodok.

  • Tomasz Leśniak - polski rysownik, animator i twórca komiksowy, urodzony w 1977 roku. Zasłynął cyklem o Jeżu Jerzym.
  • Jeż Jerzy - seria komiksowa stworzona przez Tomasza Lwa Leśniaka (rysunki) i Rafała Skarżyckiego (scenariusz).
  • W latach Jeż Jerzy 1995-2007 ukazywał się w magazynie Ślizg, a od 1998 roku - jako albumy komiksowe.

Na postaci Jeża Jerzego wychowała się młodzież, która ćwierć wieku temu pilnie śledziła przygody tego komiksowego bohatera. Ojcem wizerunku Jeża Jerzego jest Tomasz Lew Leśniak, który po raz pierwszy narysował go, będąc jeszcze w liceum. 


Może być zdjęciem przedstawiającym tekst


Trudno powtórzyć sukces Jeża Jerzego 

Choć od opublikowania pierwszych przygód Jeża Jerzego minęło niemal 30 lat, to wciąż jest on kultową postacią polskiego komiksu. Komiks, będący ostrą satyrą na ówczesną polską rzeczywistość, przez lata cieszył się olbrzymią popularnością.
W "Samograju" twórca postaci Jeża Jerzego opowiedział nie tylko o tym komiksie, ale też innych seriach komiksowych, których jest autorem, takich jak Tymek i Mistrz.

- Jeż Jerzy to jest pierwszy komiks, który robiłem i robię z Rafałem Skarżyckim - mówi Tomasz Lew Leśniak. - Jeż Jerzy powstał w latach 90. i był takim sposobem na upuszczenie naszej frustracji i złości na rzeczywistość. Ostatnio zatęskniliśmy za tym jeżem i wydajemy nowe historie w formie cieniutkich zeszytów. Natomiast Tymek i Mistrz to jest taka seria komiksowa dla dzieci. To są takie krótkie historyjki o mało rozgarniętym mistrzu magii i jego uczniu. Teraz robimy kolejne wydanie albumowe tej serii.  

Fungae i Smok Diplodok

Tomasz Lew Leśniak opowiedział też o najnowszych projektach - komiksie Fungae oraz filmie Smok Diplodok. 

- Fungae to jest komiks, który zrobiłem wspólnie z Wojtkiem Wawszczykiem, reżyserem filmu Smok Diplodok - mówi Tomasz Lew Leśniak. - Robiliśmy go równolegle z pracą nad filmem, jako taką odskocznię od filmowej roboty. Ten komiks okazał się takim mrocznym zwierciadłem filmu. Film ma bardziej optymistyczną wymowę, komiks jest dosyć dołujący. Jest to taka metaforyczna opowieść o życiu - dodaje. 

 

Czytaj także: 


Posłuchaj

29:08
Tomasz Lew Leśniak - twórca postaci Jeża Jerzego (Samograj / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Samograj
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: dr inż. Radosław Barczak (wydział chemii UW, ekspert ds. odorów)
Data emisji: 21.06.2024
Godziny emisji: 12.08

dm/wmkor

Polecane