Pociągiem do Polski z książką w ręku. Reportaż Antoniego Rokickiego "Z ziemi włoskiej..."

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pociągiem do Polski z książką w ręku. Reportaż Antoniego Rokickiego "Z ziemi włoskiej..."
Profesor Luigi Marinelli w swojej domowej pracowniFoto: Antoni Rokicki/PR

To jest opowieść o poezji. O człowieku, który związał z nią swoje życie. Rzym, Warszawa, Kraków - to ważne miejsca w jego życiu, światy, które przenikają się już od wielu lat. 

Posłuchaj

"Z ziemi włoskiej..." - reportaż Antoniego Rokickiego
+
Dodaj do playlisty
+

Profesor Luigi Marinelli to włoski literaturoznawca, wykładowca akademicki, tłumacz. Do Polski przyjechał jako student pod koniec lat 70. – Szare, piękne miasto, które miało swój melancholijny urok. Warszawa była dla mnie szkołą życia i szkołą przyjaźni – wspomina bohater reportażu Antoniego Rokickiego. Bał się latać samolotami, podróżował więc pociągami. Zawsze z książką w rękach. Nie wiedział wtedy jeszcze, że tak mocno zwiąże swoje życie z polską literaturą…

Obecnie wykłada na jednej z najstarszych włoskich uczelni – Uniwersytecie La Sapienza. Jest profesorem slawistyki, pełnił funkcję prodziekana Wydziału Literatury i Filozofii. Przełożył na język włoski dzieła takich wybitnych twórców jak: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, czy Aleksander Wat. Jedna z ostatnich książek, przetłumaczonych przez profesora, to "Summa technologiae" Stanisława Lema.

Czytaj także


Za swoją pracę Luigi Marinelli był wielokrotnie nagradzany. W 2007 roku za promocję polskiej kultury odznaczono go Złotym Medalem "Gloria Artis". W 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał profesorowi Marinellemu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Rok później Uniwersytet Jagielloński nadał mu tytuł doktora honoris causa.

Jakie książki polskich autorów znajdują się w domowej bibliotece profesora? Wiersze czyjego autorstwa są mu najbliższe? Co daje mu kontakt z poezją?


Posłuchaj

14:47
"Z ziemi włoskiej..." - reportaż Antoniego Rokickiego
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: "Z ziemi włoskiej…"
Autor reportażu: 
Antoni Rokicki
Data emisji: 
18.04.2024
Godzina emisji: 
18.41

kc/dm 

Polecane